2024-07-15
Megvannak a legjobb balatoni strandok, 28-an kaptak ötcsillagos Kék Hullám Zászlót
Az önkormányzatokat tömörítő Balatoni Szövetség (BSZ) idén 21. alkalommal hirdette meg a legjobb balatoni strandok védjegyévé váló Kék Hullám Zászló strandminősítést. 2024-ben összesen 46 strandüzemeltető vállalta a megmérettetést, némelyikük szabadstrandokkal és kempingekkel szállt be a versenybe. A fődíjak mellett különdíjakat is kiosztottak, melyek többek között az „Okos Strandokat”, a környezetbarát, illetve a családbarát hozáállást ismerték el.
A több mint 100 éves múltra visszatekintő Balatoni Szövetséget a tó körüli települések hozták létre a Balaton gazdasági életének felvirágoztatására, a civil szervezetnek mára pedig mintegy 83 tagja van. A Kék Hullám Zászló strandminősítést 2004-ben született meg, majd 2009-ben a kritériumokat már egy franchise kézikönyvben fektették le, 2015-ben pedig partnerszervezetekkel közösen korszerűsítették a pontozás szempontrendszerét – olvasható a Kék Hullám Zászló hivatalos oldalán.
A balatoni strandok teljesen önkéntesen jelentkezhetnek a bírálatra, a minősítés jelentőségét pedig jól szemlélteti, hogy évről évre egyre többen csatlakoznak: 2024-ben már 46 üzemeltető szállt be. A díjátadóra Vonyarcvashegyen került sor, ahol Lombár Gábor, a BSZ elnöke kiemelte; a Kék Hullám Zászló elnyerése mára rangos elismerés lett, ugyanakkor a jövőbeni fejlesztési irányok útmutatójává is vált a szakmai bírálóbizottság minősítése.
A szakmai szervezetekből álló bírálóbizottság ebben az évben is egytől öt csillagig értékelte a nevezett strandokat, ezzel is jelezve a fürdőhely szolgáltatásainak színvonalát, választékát.
A nevező strandok közül 28 nyert ötcsillagos, 14 négycsillagos, négy pedig háromcsillagos Kék Hullám Zászlót.
Fabacsovicsné Kovács Krisztina, a BSZ titkára elmondta, hogy a minősítés során vizsgálták a parkolási viszonyokat, a vizesblokkok állapotát, tisztaságát, a strandok akadálymentesítésének szintjét, a környezet állapotát (virágosítás, gyep, meder), a játszóterek minőségét, árnyékoltságát. Figyelembe vették a sportolási lehetőségeket, és a gyerekbarát szempontokra, így például a pelenkázó vagy családi öltöző meglétére is odafigyeltek. Számított a vendéglátóhelyek kínálata, a helyi termékek jelenléte is.
A már említett kitüntetések mellett az eseményen különdíjakat is kiosztottak, ilyen volt a „Smart Destination” (okos úti cél) elismerés is, mely a strandok digitális megközelíthetőségét vizsgálta. Végül három fürdőhely kapott „Okos Strand” minősítést kifejező oklevelet, közülük a különdíjat a vonyarcvashegyi Lidó Strand érdemelte ki. A strandok digitális megközelíthetősége egyébként jövőre már nemcsak különdíj lesz, hanem bekerül a BSZ minősítő rendszerébe is – olvasható az MTI beszámolójában.

Horváth Orsolya, az MTÜ turizmusstratégiai és szakpolitikai osztályvezetője hangsúlyozta, hogy az elmúlt években hatalmas fejlődésen ment keresztül valamennyi balatoni strand. Hozzátette, a legtöbb strandon ma már baba-mamabarát szobák, családbarát öltözők, vizesblokkok várják a látogatókat, de köztük is vannak olyan kimagasló helyszínek is, amely gyerek- és sportanimációkkal, lidós partszakasszal, megfelelő árnyékolással kedveznek a családoknak.

Vendéglátás tekintetében a Balatoni Kör oszthatott ki egy különdíjat. A szervezet az egész évben nyitva tartó, helyi termékeket felsorakoztató és minőségi kínálattal rendelkező partmenti vendéglátóhelyeket díjazta, a nyertes pedig a balatonudvari Fövenyes Strand lett. A Balatoni Turizmus Szövetség különdíját a Siófoki Nagystrand kapta, amely programok sokaságát kínáló rendezvényhelyszínként is funkcionál.
A szintén a bizottságban résztvevő Balaton-felvidéki Nemzeti Park osztotta ki a „Zöld levél díjat”, melyet a különböző zöldfelületi szempontok, a biológiai sokféleség megőrzése, valamint az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás alapján kiemelkedőnek mondható balatonfüredi Kisfaludy strandnak adta oda. Emellett kiosztották a „Zöld béka díjat”, melyet a környezeti nevelésben kimagasló szigligeti Községi Strandnak, illetve a „Zöld fészek díjat” is, amit az élőhelyvédelmi szempontból jeleskedő szántódi Rigó utcai szabadstrandnak ítéltek oda.
Lombár Gábor az MTI-nek elmondta, az utóbbi években magas az ötcsillagos Kék Hullám Zászlót elnyerő strandok száma, ami a strandfejlesztésre fordítható támogatások mellett annak is köszönhető, hogy a strandüzemeltetők megfogadják a szakmai zsűri ajánlásait.
Olvasd ezt is!
Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!