2024-10-29
Egy hatalmas hiba, amit soha ne kövess el az útleveleddel
Magyarként szerencsére könnyen tudunk utazni az európai országok között, ám abban az esetben, ha uniós tagállamon kívülre esik úti célunk, már jobban oda kell figyelnünk, hiszen szükségünk lesz útlevelünkre. Arra a legtöbben felkészülnek, hogy a vakáció alatt ne járjon le az útlevél, de arra már kevésbé, hogy pontosan meddig kell érvényesnek lennie az azonosító okiratnak.
Sokan úgy gondolják, hogy egy útlevéllel bármikor és bárhova eljuthatnak, és ugyan ez valóban így van, közel sem elég, ha csak arra figyelünk, hogy az indulásra érvényes legyen az útlevelünk. Egyes országokban ugyanis nemcsak a nyaralás idejére, hanem jóval tovább érvényesnek kell lennie az adott iratnak.
Ilyen követelménnyel általában Ázsia, Dél-Amerika, valamint a Közel-Kelet országaiban találkozhatunk. Érdemes résen lenni, hiszen a légitársaságok nem fognak minket felengedni a repülőre akkor, ha útlevelünk idő előtt lejárna. A legkönnyebben az adott ország konzulátusának weboldalán tudunk tájékozódni ezekről az elvárásokról, de magyarként a hivatalos kormányzati portálon is rákereshetünk az általunk választott úti célra, ahol a „beutazás, tartózkodási feltételek” fül alatt listázva vannak a kikötések.
A biztonság kedvéért, ha azt látjuk, hogy útlevelünk pár hónapon belül lejárna, érdemes utazás előtt elsétálnunk az okmányirodába.
Három hónapos (90 napos) érvényességet követel meg például Costa Rica, a Dél-afrikai Köztársaság, Katar, Dél-Korea és Marokkó.
Ennél többel kell kalkulálnunk akkor, ha Brazíliába, Egyiptomba, Grúziába, Indonéziába, Izraelbe, Kubába, Malajziába, Mauritiusra, a Maldív-szigetekre, Nepálba, Peruba, Srí Lankára, Szenegálba, Thaiföldre vagy Vietnámba utaznánk, ugyanis ezekben az országokban 6 hónapos kötelezettség vonatkozik ránk.
Olvasd ezt is!
Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!