2025-04-15
Ne dobd ki! Így hozhatod ki a legtöbbet a régi ruháidból
A textilek a mindennapjaink elválaszthatatlan részét képezik – a ruháktól kezdve a háztartási textileken át egészen az utazásaink során használt szállodai ágyneműkig. Sokan azonban nem gondolnak bele, hogy ezek az anyagok mekkora környezeti terhelést jelentenek, különösen akkor, miután elhasználódnak. Pedig megfelelő gyűjtéssel és újrahasznosítással a feleslegessé vált textilek is új életet nyerhetnek, amivel jelentős mértékben csökkenthetjük a hulladékképződést, és közvetlenül hozzájárulhatunk a környezet védelméhez.

Az Európai Unió adatai szerint egy átlagos lakos évente 26 kilogramm textíliát vásárol, 11 kilogramm pedig a kukában végzi. A kidobott textilhulladék 87%-át elégetik vagy hulladéklerakókba helyezik, ami komoly környezeti terhelést jelent. A ruhaipar adja a világ textilgyártásának több mint 60%-át, ezzel szemben az újrahasznosítás aránya még mindig rendkívül alacsony – a kidobott textíliáknak csupán 1%-a kerül vissza a termelési körforgásba.
Nem kivétel ez alól a turizmus sem, hiszen az utazásaink során is rengeteg textilhulladék keletkezik – legyen szó a szállodákban használt ágyneműkről, törölközőkről, vagy akár a nálunk lévő elhasználódott ruhadarabokról. A turisták által hozott felesleges ruhák és egyéb textíliák is növekvő problémát jelentenek, hiszen a legtöbb esetben ezek sem kerülnek újrahasznosításra.
A textilgyűjtés világszerte egyre nagyobb figyelmet kap, több országban is működnek már olyan kezdeményezések, amelyek segítenek a textilhulladékok fenntartható kezelésében. Erre a turisták körében is növekvő igény mutatkozik, így a szállodák és más turisztikai szolgáltatók is fokozatosan alkalmazkodnak. Bár a skandináv országok, mint például Svédország és Norvégia, élen járnak a gyűjtőpontok biztosításában, Európa-szerte már több hasonló kezdeményezéssel találkozhatunk: az Egyesült Királyságban és Németországban például számos szálloda biztosít lehetőséget arra, hogy a vendégek leadják elhasználódott textileiket.

Magyarországon is könnyen hozzájárulhatunk a fenntartható újrahasznosításához, hiszen a MOHU több ezer textilgyűjtő konténert biztosít a hulladékudvarok, kiskereskedelmi egységek, forgalmazók közvetlen környezetében (például Tesco, Metro) – ahogy az iskolákban és a közterületeken is találkozhatunk velük. Az új, feltörésbiztos konténerek 150-250 kilogramm textília összegyűjtésére alkalmasak, melyek rendszeresen ürítésre kerülnek. Ráadásul a vállalat a következő években is folytatja a textilgyűjtők telepítését, törekedve arra, hogy minden 2000 főnél nagyobb településen elérhetővé váljon a szolgáltatás – biztosítva, hogy minél több elhasználódott ruha kerüljön vissza a körforgásba.

Az első, egyben legnehezebb lépés a válogatás, amely ugyan sokak számára időigényes feladat, de ha megvagyunk vele, a további teendők már jóval egyszerűbbek. Miután megtörtént a szelektálás, gondoskodjunk róla, hogy a textilek tiszták és szárazak legyenek, és ügyeljünk rá, hogy semmilyen érték ne lapuljon meg a ruhadarabok között. Ezután két lehetőségünk van: leadhatjuk őket egy jótékonysági szervezetnél (például a Máltai Szeretetszolgálatnál), így a ruhák rászoruló családokhoz kerülnek, vagy a MOHU térképes keresőjével megkereshetjük a legközelebb található textilgyűjtő konténert.
A textilgyűjtőbe ruhákat, cipőket, kiegészítőket, valamint függönyöket és egyéb lakástextileket is elhelyezhetünk. Ideális esetben a használható, régi ruhákat érdemes először kimosni, hogy ne szennyeződjenek el a tárolóedények, és biztosítsuk, hogy a már nem használt textilek valóban felhasználásra kerüljenek
Tilla például így csinálja:
A begyűjtött textilek egy válogatóközpontba kerülnek, ahol először két kategóriába sorolják őket: újrahasználható ruhák és textíliák, valamint az energetikai hasznosításra kerülő anyagok. Az újrahasználható darabokról egy több lépcsős szelektálási folyamat során eldöntik, hogy az anyag melyik további kategóriába sorolható a használat típusa (pl. kabát vagy ing) és minőségi állapot szerint – összesen 400 kategóriát is megkülönböztetnek a folyamat végére. A legjobb besorolású termékek az európai second hand üzletek kínálatába kerülnek, a gyengébb minőségűeket pedig az afrikai piacra szállítják, de még prémium kategóriát is megkülönböztetnek a válogatás során.
Olvasd ezt is!
Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!