2025-04-01
Szelektív hulladékgyűjtés a nagyvilágban: honnan érdemes példát venni?
A lassú utazás (slow travel), az ökoszállodák és a falusi turizmus növekvő népszerűsége is jól mutatja, hogy a turisztikai szektor egyre nagyobb hangsúlyt fektet a fenntarthatóságra. Ebben kiemelt szerepet játszik a hulladékgazdálkodás, kiváltképpen a műanyagszemét kezelése. De melyik országok járnak a szelektív hulladékgyűjtés élen, és mit tehetünk mi, ha szeretnénk hozzájárulni egy zöldebb világhoz?
Az ENSZ szerint az emberiség évente mintegy 400 millió (!) tonnányi műanyagszemetet termel, ráadásul a becslések szerint 2050-re mindez az 1100 millió tonnát is elérheti. Bár a hulladékkezelés régóta létező gyakorlat, a műanyaggyártás csupán az 1970-es évektől indult rohamos növekedésnek. A világ sokáig nem fordított túl nagy figyelmet ezek újrahasznosításra, de ma már a műanyaghulladék kezelése az egyik legsürgetőbb környezeti kihívássá vált.

Egyes úti célok persze jobban teljesítenek a területen, mint mások. Az egyik legelső ország, amely harcot hirdetett a műanyagszemét ellen, Ruanda volt, ahol 2008 óta szigorúan tilos a műanyag szatyrok előállítása, importálása, használata és eladása is, 2019-ben pedig az intézkedést kiterjesztették az olyan egyszer használatos műanyagtermékekre is, mint a szívószálak, poharak és a vizes palackok. Ez viszont nem csak látszatintézkedés: a repülőtereken az utasok csomagjait is átvizsgálják, és akik megszegik az előírásokat, jókora büntetésre számíthatnak.

Európában Svédország és Izland jár az élen. Utóbbi egy külön turisztikai kampányt is indított a vizes palackok visszaszorítására, amelyeket jellemzően a turisták vásárolnak meg, míg Svédországban található például a rengeteg szakmai díjat bezsebelő Grale vállalata, ami a fenntartható technológiákra és innovációkra összpontosít. De Norvégia is kiemelendő, ahol külön támogatások járnak azoknak a vállalatoknak, amelyek komolyan veszik a fenntarthatóságot – az ilyen programok eredménye, hogy az országban már a műanyagpalackok több mint 92 százalékát újrahasznosítják.

Bár az olyan trópusi országokban, mint Thaiföld, Malajzia vagy a Fülöp-szigetek jellemzően több gond van a hulladékgazdálkodással, Palauban sikerült követendő példát mutatni. Az apró szigetországban a zacskók, a poharak, a szívószálak és csomagolások kitiltása mellett az állami intézményekben például tilos műanyagpalackokban forgalmazni az italokat. 2018-tól ráadásul minden turistával aláiratnak egy kötelezettségi nyilatkozatot, amiben az utazók arra tesznek fogadalmat, hogy megőrzik Palau természeti kincseit.
Magyarországon 2024. július elsejétől már nem forgalmazható olyan 0,1 és 3 liter űrtartalom közötti italos üveg, PET-palack és alumíniumdoboz, amely nem rendelkezik visszaváltási díjas logóval. A MOHU visszaváltási rendszerének különlegessége, hogy a fém és műanyag palackok mellett az üvegekre is kitér, de szintén egyedinek számít az, hogy a vásárlók a visszaváltási díjat egy applikáció segítségével saját bankszámlájukra is elutalhatják.
A műanyagok tekintetében például bátran beledobhatjuk a szelektív kukákba a
- tejtermékek kiöblített poharait;
- a kozmetikai szerek flakonjait, tubusait, tégelyeit;
- a tisztító- és mosószerek csomagolásait;
- a fóliákat, habosított fóliákat;
- a műanyag kupakokat;
- a polisztirolt (így a hungarocellt);
- az élelmiszerek műanyag csomagolásait és
- a többrétegű tejes és üdítős kartonokat is.
Ugyanígy
- a konzervdobozokat;
- a fémkupakokat;
- a fémtartalmú háztartási eszközöket, illetve
- a fém italosdobozokat is bátran gyűjthetjük szelektíven.
A papírszemetek közül a szelektív kukákba dobhatjuk
- a hullámkartonokat;
- a kartondobozokat;
- a reklámszórólapokat és más újságokat;
- a csomagolópapírokat;
- a nyomtatópapírokat;
- a tojástartókat, ahogy
- a füzeteket, könyveket is.
Van persze néhány olyan dolog is, amit a vegyes szemetesekbe kell tennünk. A papírok esetében például a használt zsebkendők, szalvéták és kéztörlők kerüljenek ide, míg a műanyagoknál nem gyűjthetők szelektíven a savas, lúgos és étolajos flakonok, a használt intimhigiéniai termékek és a benzineskannák – a többinél a lényeg, hogy lehetőleg kitisztítva kerüljenek a kukákba.
A festékdobozokat, spray-ket, az elektronikai alkatrészeket, az elemeket és akkumulátorokat, valamint a kazettákat, CD-ket és DVD-ket sem tudják újrahasznosítani, így ezeket kijelölt telepeken, hulladékudvarokban vagy fémhulladék átvevőhelyeken tudjuk leadni. Minden elérhetőségről a MOHU weboldalán tudunk tájékozódni.
Olvasd ezt is!
Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!