Nem gondolnád, melyik európai országban a legolcsóbb lakást vásárolni Nem gondolnád, melyik európai országban a legolcsóbb lakást vásárolni
Koppenhága, Dánia
Fotó: Nick Karvounis, Unsplash.

2024-10-03

  • Drive
  • Drive-tipp
  • Nem gondolnád, melyik európai országban a legolcsóbb lakást vásárolni

Nem gondolnád, melyik európai országban a legolcsóbb lakást vásárolni

Budapesten vagy Barcelonában is szabályozásokkal tartanák kordában a rövid távú lakáskiadásokat, amit jócskán felforgattja a helyi albérletpiacot, ám az ingatlanvásárlás területén sem túl fényes a helyzet. Egy friss kutatásban most 62 ország ingatlanárait vetették össze a helyi átlagjövedelemmel azért, hogy kiderüljön, a helyiek melyik országban tudnak a legkönnyebben, illetve a legnehezebben lakáshoz jutni.  

Többek között az IMF, a Numbeo és a TradingEconomics adatai alapján a BestBrokers a napokban elkészített egy átfogó elemzést, melyben arra voltak kíváncsiak, hogy mennyiért lehet lakást vásárolni a világ országaiban. Az összehasonlíthatóság miatt minden esetben egy 100 négyzetméteres ingatlan árát vették figyelembe, majd a számokat összevetették a helyi átlagos jövedelemmel. A ranglista megállapításához továbbá figyelembe vették az infláció mértékét, valamint a jelzáloghitelek reál (inflációval kiigazított) kamatlábait is.

Mindezek alapján a legkisebb különbség a bérek és a lakások árai között Dániában volt tapasztalható, ahol egy 100 négyzetméteres ingatlan megvásárlásához nagyjából 114 (nettó) havi munkabérre van szükség.
Image
Fotó: Nick Karvounis, Unsplash.

Ehhez mondjuk hozzátartozik, hogy Dánia Európa egyik legdrágább országa, ahol tavaly a termékek ára átlagosan 43 százalékkal haladta meg az uniós átlagot. A dánok éves átlagos fizetése emellett a hetedik legmagasabb volt Európában.

Dániát Írország és Svédország követi a listán: előbbi országban 123, utóbbiban pedig 129 havi fizetést kell félretenniük az embereknek azért, hogy meg tudjanak vásárolni egy 100 négyzetméteres lakást. A sereghajtók közé tartozik Szlovákia és Csehország, ahol 297, illetve 274 hónapnyi nettó fizetést kéne tudniuk félrerakni azoknak, akik egy ekkora ingatlant szeretnének megvásárolni.

Olaszországban az egyeurós projektekre is érdemes figyelni: Újra itt vannak az olcsó olasz házak: 3 euróért kínálnak lakásokat Szicíliában
Magyarország nagyjából a középmezőnyben, a lista 20. helyén található: az elemzés szerint itthon átlagosan 226 havi nettó fizetésből tudunk egy tágas, 100 négyzetméteres ingatlanhoz jutni. Ez átszámolva közel 19 évre jön ki.

Ugyanakkor fontos megemlíteni, hogy a számok csak irányadó adatokként szolgálhatnak, hiszen nem kalkulálnak a mindennapi élet költségeivel. Tehát mindegyik országban jóval több havi fizetésre lehet szükség egy lakásvásárláshoz, ha beleszámoljuk például az élelmiszerek, a rezsi és a különböző szolgáltatások, termékek árait. 

Az európai ranglista így néz ki:
Image
Fotó: Saját diagram a BestBrokers által összegyűjtött adatok alapján.
És milyen a globális helyzet?

A világ legmegfizethetőbb országának ilyen tekintetben a Dél-afrikai Köztársaság számít, ahol az embereknek elég „mindössze” 71 havi nettó fizetésüket félrerakni azért, hogy egy 100 négyzetméteres ingatlanhoz jussanak. Érdekes módon az Egyesült Államok kerül a második helyre 76 havi fizetéssel, ám a BestBrokers felhívja rá a figyelmet, hogy az ország mérete miatt az árak területenként jelentősen is eltérhetnek. Így például az átlagos értékbe a közkedvelt nagyvárosok lakásai mellett beletartoznak a temérdek apró faluban árult ingatlanok is. Harmadik helyen Bahrain áll 99 havi fizetéssel, őt már globálisan is Dánia követi 114-es szorzójával.

A globális ranglista alján Nepál és Törökország helyezkedik el – előbbi országban 683 havi fizetést kéne megtakarítani egy ekkora ingatlanért, míg utóbbinál nem kevesebb mint 631 hónapot kell spórolni. Átszámolva ez annyit jelent, hogy Nepálban átlagosan 57, Törökországban pedig átlagosan mintegy 52 évnyi munkába telik egy 100 négyzetméteres ingatlan megvásárlása.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!