Kihagyhatatlan program Párizsban: 5 kevésbé ismert, de annál izgalmasabb múzeum Kihagyhatatlan program Párizsban: 5 kevésbé ismert, de annál izgalmasabb múzeum
Petit Palais, Párizs, Franciaország
Fotó: Shutterstock

2024-08-04

  • Drive
  • Drive-tipp
  • Kihagyhatatlan program Párizsban: 5 kevésbé ismert, de annál izgalmasabb múzeum

Kihagyhatatlan program Párizsban: 5 kevésbé ismert, de annál izgalmasabb múzeum

Párizs nemcsak a szerelmesek, hanem a művészetek városa is: a Louvre mellett számtalan képzőművészeti, divattörténeti és filmművészeti kiállítást is megtekinthetünk, melyek többsége ingyenes belépést biztosít. Ha az olimpia miatt kedvet kaptunk, hogy Párizsba utazzunk, mutatunk pár különleges, kevésbé ismert múzeumot, amelyek megérik a látogatást!

Cité de l'architecture et du patrimoine, építészeti múzeum
Image
Párizs, Franciaország
Fotó: Shutterstock

Az építészeti és szobrászati múzeum Franciaország legérdekesebb épületeit mutatja be a középkortól kezdve napjainkig. A Palais de Chaillot keleti szárnyában található, melyet kifejezetten az 1937-es világkiállításra építettek. A múzeumban különböző építészeti stílusokkal ismerkedhetünk meg, freskók és falfestmények másolatait is megvizsgálhatjuk, ahogy néhány híres épület modelljét is tanulmányozhatjuk. A múzeum eredetileg 19. század egyik legmeghatározóbb építésze, Eugène Viollet-le-Duc ötlete volt, ahogy az is, hogy középkori szobrokat is bemutassanak a kiállítótérben, hogy felhívják a figyelmet a kor építészeti szokásaira, részleteire, de az építész számos munkája, például az agyagdíszei is megtekinthetők. A 2. emeleten már az építészet 19-20. század alakulásáról tanulhatunk, olyan fontos művészek munkáit is beleértve, mint Baron Haussmann vagy Le Corbusier. A múzeum szerda és hétfő között, délelőtt 11-től látogatható.

Musée de la Libération de Paris, felszabadítási múzeum
Image
Párizs, Franciaország
Fotó: Gilles Targat/Photo 12/Universal Images Group/Getty Images

2019 augusztus 25-én Párizs a náci uralom alóli felszabadulás 75. évfordulóját ünnepelte. Ezt egy új múzeum megnyitásával koronázák meg, amelyet a győzelemnek és a két vezetőnek, General Jacques-Philippe Leclerc és az ellenálló Jean Mulinnak szenteltek. A kiállítás a 18. században vámházként funkcionáló épületben található, közvetlenül a párizsi ellenállás vezetőjének, Henri Rol-Tanguy bunkerparancsnoksága felett. A kiállítás a megszállás kezdetétől, 1940 június 25-től mutatja be az ellenállók küzdelmét, ahogy láthatjuk a Lecler munkásságát, de tanulhatunk a Szabad Francia Erőkről is. Szemügyre vehetünk náci propagandaplakátokat, ahogy megismerhetünk néhány történetet az ellenállásról és annak résztvevőiről is. A múzeum keddtől vasárnapig ingyenesen látogatható.

Ha az olimpia idején utazunk a városba: Erre figyelj, ha Párizsba utazol!
Petit Palais, képzőművészeti múzeum
Image
Párizs, Franciaország
Fotó: Shutterstock

A Párizs szívében található Petit Palais az 1900-as világkiállításra épült, ma már 5000 négyzetméteres területen pásztázhatjuk a képzőművészeti kincseket, hiszen a múzeum alkotásokban gazdag állandó kiállításoknak ad otthont. Az 1880-ban Római Nagydíjat elnyert építészt, Charles Giraultot bízták meg az épület tervezésével, amelyek eklektikus stílusban álmodott meg. A festmények, szobrok és műtárgyak gyűjteménye az ókortól egészen a 20. századig tartó időszakot öleli fel, így minden művészeti irányzat kedvelő találnak számukra izgalmas darabokat. Olyan híres művészek alkotásaival találkozhatunk, mint Rembrandt, Rubens, Fragonard, Monet, Cézanne vagy Modigliani. Francia művészek mellett számos külföldi képzőművész is bemutatkozik a Petit Palaisban, ahogy az időszakos kiállítások során akár kortárs, akár korábbi századi festők munkáit ismerhetjük meg. A múzeum keddtől vasárnapig tart nyitva, ingyenesen látogatható.

Musée Méliès, filmtörténeti múzeum

A francia filmművészettel foglalkozó múzeum hatalmas könyvtárával, retrospektív filmsorozatával és történetekben, információkban gazdag kiállításával az egyik legizgalmasabb látnivaló a városban, ha érdeklődünk a filmek iránt. A múzeum főként Georges Méliès, a mozi előfutárjával foglalkozik, aki a kor új technikáival és speciális effektekkel való kísérletezésével megkerülhetetlen szereplője a filmtörténelemnek. Méliès bűvészként kezdte karrierjét, később a filmjeiben használta fel trükkjeit, emellett elsőként készített olyan filmet, amely kitalált cselekményre épült. Leghíresebb alkotása 1902-ben készült el, Utazás a Holdba címmel, mely számos kortárs rendezőre hatással volt, Martin Scorsese pedig még életrajzi filmet is készített a francia filmrendező életéről. A múzeum izgalmas betekintést nyújt Méliès életébe és munkásságába, így ne hagyjuk ki a kiállítást, ha Párizsban járunk. A múzeum hétfőn, majd szerdától vasárnapig tart nyitva.

Musée de la Mode de la Ville de Paris, divattörténeti múzeum
Image
Párizs, Franciaország
Fotó: Shutterstock

Divatrajongók számára kötelező program a régen Palais Galliera néven ismert múzeum, ami a 19. században épült Paul-René-Léon Ginain tervei alapján, ám a tervezésben részt vett Maria Brignole Sale de Ferrari, Galliera hercegnője, aki szerette volna, ha itt állítják ki a művészeti kollekcióját. Az épület 1984-ben készült el, majd 1977-ben divattörténeti múzeummá alakították. Később adományként a város tulajdonába került, így jelenleg is múzeumként funkcionál. A kiállítás a 18. századtól kezdve napjainkig bemutatja a divat alakulását. Több mint 200 ezer darabot, kiegészítőt és fotót foglal magába kronológiai és tematikai szempontok alapján elrendezve, de olyan ikonikus tervezők darabjait is megtekinthetjük, mint Yves Saint Laurent, Cristóbál Balenciaga vagy Christian Dior. A múzeumba keddtől vasárnapig válthatunk jegyet.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!