2024-07-25
Erre figyelj, ha Párizsba utazol!
Július 26-án startol a 2024-es nyári olimpia Párizsban, ami az egész város közlekedését felbolygatja, így akár autóval, akár busszal vagy metróval szeretnénk eljutni egyik pontból a másikba, érdemes alaposan utánajárni az útlezárásoknak indulás előtt. A jó hír, hogy a bicajosok jóval könnyebb helyzetben lesznek, hiszen 60 kilométernyi kerékpárhálózatot adtak át nemrég, ami ráadásul az olimpia után is megmarad. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a közlekedéssel kapcsolatban!
Párizsban könnyű eltévedni, még akkor is, ha jól ismerjük a környéket, a következő pár hétben azonban rémálom lehet a közlekedés nemcsak a turisták, hanem a lakosok számára is, mivel az olimpia miatt jelentős forgalmirend-változások várhatóak. Annak érdekében, hogy minél könnyebben eligazodjunk, nem árt, ha tudjuk, hogyan jussunk el a célpontunkhoz, akár tömegközlekedés, akár autó, akár bicikli használatáról van szó.

Az egész városban színkódokkal jelzik a lezárásokat és a szabadon közlekedhető területeket, hogy minél egyszerűbben el tudjunk igazodni. Ha a térképen piros vagy kék színnel jelölt területekkel találkozhatunk, ne ijedjünk meg, hiszen ezeket könnyen meg lehet különböztetni: az egyik szabadon közlekedést, a másik a korlátozást jelenti. A Time Out szerint a színkóddal jelölt területek július 27-től augusztus 11-ig, majd augusztus 18-tól szeptember 11-ig lesznek érvényben.
- Piros: szabadon közlekedhetnek a gyalogosok, a biciklisek, a motorral közlekedők azonban csak QR-kódos engedéllyel léphetnek be a zónába. QR-kódot lakosok, professzionális személyek és a környéki hotelekben megszállt vendégek kaphatnak, de ha jegyünk van az adott zónában található múzeumba, az internetes kód segítségével mi is beléphetünk, ahogy akkor is, ha étteremfoglalásunk van.
- Kék: a színkód jelentése alapján a gyalogosok és biciklisek szintén gond nélkül közlekedhetnek, azonban csak nyomós okkal lehet motorral belépni a területre, például ha valaki a környéken dolgozik vagy él.
- XXL piros: a zóna a fontos eseményeket jelöli majd, mint a nyitási ceremónia, a maraton vagy a bicikliverseny. A megnyitó ünnepség során ez a terület még kiterjedtebb lesz. A zónában autóval csak a környéken élők léphetnek be, vagy azoknak a helyieknek, akiknek ott van dolga.

Sokkal egyszerűbb lesz biciklivel közlekedni a városban, mint bármilyen más járművel, ami már csak környezettudatosság miatt is jó választás lehet. Párizs nagyban megkönnyítette a bicajozók dolgát, ugyanis a nemrég épített ki egy vadi új kerékpárhálózatot, mely több ponton is csatlakozik az olimpiai játékok helyszíneihez. A város különböző, olimpiai szempontból fontos pontjaira összesen 10 ezer biciklitárolót szereltek fel, így a leparkolással sem lesz gondunk.
A tömegközlekedés áráról és a biciklizés előnyeiről már mi is írtunk, mivel városban több mint 16 millió látogatóra számítanak, ezért a francia főváros speciális bérletekkel készül, hogy megkönnyítsék a turisták ottlétét. A régiós közlekedésért felelős Île de France Mobilités létrehozott egy limit nélkül használható kártyát, a Paris 2024 Travel Passt. A bérletet jelenleg csak fizikai formában lehet megvásárolni, ám a kedvezményes jegyekre június közepén már egy applikáción keresztül is szert tudunk rá tenni.
Összesen 16 metróvonal van Párizsban, ebből 10 jelentős lezárásokkal, forgalmirend-változásokkal közlekedik majd. Mielőtt az 1-es, 4-es, 5-ös, 6-os, 7-es, 8-as, 9-es, 10-es, 12-es és 13-as vonalakon utaznánk, alaposan tájékozódjunk, hiszen számos megállót nem érintenek a metrók. A Time Out cikkében részletesen tájékozódhatunk, hogy milyen változások várhatók az olimpia idejére, külön figyelmet fordítva a metrókon történő változásokra. A tervek szerint a megnyitó ünnepséget követő nap már teljes vonalon közlekednek, kivéve az 1-es, 8-as, 12-es és 13-as vonalak néhány megállóit, melyek szeptemberig nem üzemelnek majd. Hasonló a helyzet a villamosokkal, is, az össesen 13 vonalból három esetében jelentős változásokra lehet számítani, így járjunk utána, mielőtt a T2, T3a és T3b járatokkal közlekednénk.

A rengeteg korlátozás ellenére Párizsban nem áll meg az élet, hiszen a helyiek és a turisták számára a legtöbb látványosság ugyanúgy nyitva lesz, mint a múzeumok vagy épületek. Ettől függetlenül érdemes lesz még a látogatás előtt tájékozódni, hogy az adott nevezetesség a turisták rendelkezésére áll-e, hiszen például a leghíresebb múzeum, a Louvre július 25-én és 26-án zárva tart.
Olvasd ezt is!
Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!