2024-09-07
Elnéptelenedő spanyol települések, ahol tárt karokkal várják a turistákat
Barcelonából ki fogják tiltani az Airbnb-t, Tenerifén tiltakozásképp éhségsztrájkba kezdtek a helyiek, ám egyes spanyol településeken napjainkban is azon dolgoznak, hogy odacsábítsák a turistákat. Egy jó nyaraláshoz pedig nem muszáj ragaszkodnunk a népszerű tengerparti úti célokhoz: ha egy igazán autentikus spanyol élményre vágyunk, akkor az alábbi kisebb városokat érdemes feltennünk térképünkre.
Spanyolország legkedveltebb úti céljai már évek óta küzdenek a túlturizmussal, a kisebb településeknek viszont nagyon is hiányoznak a látogatók. Ezeknek a kisebb falvaknak a népszerűsítésére hozták létre a Los Pueblos Más Bonitos de España nevű szervezetet, ami jelenleg 116 csodaszép, néha az elnéptelenedéssel küzdő pontját emelte ki az országnak.
– magyarázta el Francisco Mestre, a szervezet elnöke az Euronewsnak.
Az ilyen települések egyike az ország északkeleti részén, Madrid és Barcelona között található Anento. Az elmúlt 10 évben a mindösszesen 105 fő lakosú falu évi kétezer főről évi 45 ezerre tudta növelni a látogatók számát. Ugyan a tengerben nem tudunk fürdeni, de a kristálytiszta vizű Aguallueve-forrásnak köszönhetően hiányérzetünk sem marad majd. A zöld völgyben fekvő települést tradicionális, középkori házak díszítik, amelyeket tökéletes kiegészít a 12. századi gótikus templom.
Napjainkban 114 állandó lakos járja az utcákat, ez viszont a közeljövőben megváltozhat. A könyveket illető ötlet először az egyik filmfesztiválon (Mi Pueblo Lee) bontakozott ki, amikor pedig egy író az X-en is feltette a kérdést, hogy miért nincs egyetlen könyvtára sem annak a falunak, aminek a nevében tisztán szerepel a könyv szó, az emberek a világ minden pontjáról elkezdtek könyveket küldeni a településnek.
Azóta az utcákat is teljesen átkeresztelték, mára mindegyik híres írók nevét viseli, a tervek szerint pedig a közeljövőben felépül majd egy lámpákkal és idézetekkel dekorált „irodalmi utca” is.
„Már az írónő posztját követően is egyre több turista kezdett el megjelenni Librosban. Egyelőre sajnos csak két vendégházunk van, ezek iránt viszont megnőtt az érdeklődés, ezért is kezdünk bele egy 20 szobás hotel építésébe. Nagyon szívesen fogadnánk azokat a turistákat, akik a hegyek, erdők és a folyók közelségében szeretnének pihenni és egy kis békére lelni”
– magyarázta el Raúl Arana Calomarde, Libros polgármestere.
Hasonlóan különleges élményt kínál a Málagától kétórás vonatútra található Guadix, azaz „Európa barlangfővárosa”. A sziklás, olajfaligetek rejtekében található Guadix ugyanis egy komplett barlangrendszerrel rendelkezik: ezek némelyikét már az őskorban is lakásként használták, nemrégiben viszont a turisták is szívesen merészkednek be ezekbe a képződményekbe. Granada régiójában a legelső barlanghotelt mintegy 30 éve húzták fel, mára azonban több mint kétezer ilyen szálloda díszíti az UNESCO Geoparkként számontartott területet.
– fejtette ki María Paz Expósito Aranda, Guadix turisztikai hivatal munkatársa a 2020-as eseményre reagálva.
Elmondása szerint ezelőtt az utazók javarészt csak átnéztek a falun, mostanra viszont sokuk több napot is itt tölt. A belföldi turisták főleg a nyári időszakot, míg a külföldiek a téli hónapokat szokták választani. Guadix egyébként tényleg különlegesen fest: a földből kitüremkedő fehér kémények mindegyike egy föld alatti barlanglakáshoz csatlakozik, ahol még a forró nyári hónapokban is kellemes, 18-22 fokos hőmérséklet van.
A fellendülést persze nem csak a szállásadók érzékelték: a településen több borászat, étterem, spa és kápolna is megtalálható – utóbbiak közül például a leghíresebb a föld alatti San Pedro Poveda, amit évente mintegy 50 ezer turista keres fel. A föld felé épült központban ezen kívül egyébként egy ókori római színházat, egy barokk katedrálist és az mór erődöt (alcazaba) is fel tudunk keresni.
Olvasd ezt is!
Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!