Ne hozz haza növényt a nyaralásból! Baj is lehet belőle Ne hozz haza növényt a nyaralásból! Baj is lehet belőle
Fotó: Chris Abney, Unsplash.

2024-06-14

Ne hozz haza növényt a nyaralásból! Baj is lehet belőle

Hazai szervezetek figyelmeztették az utazókat: főleg a távolabbi országok növényeivel ne kísérletezzünk.

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, valamint a Magyar Dísznövénykertészek Szakmaközi Szervezete és a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Terméktanács egy közös felhívásban figyelmeztette a növénykedvelő utazókat arra, hogy trópusi, illetve nem uniós országokból

SOHA NE HOZZANAK HAZA NÖVÉNYEKET, VIRÁGOKAT, MAGOKAT, GYÜMÖLCSÖKET VAGY ZÖLDSÉGEKET.

Az ilyen növényekkel együtt ugyanis olyan kártevőket is becipelhetünk a térségbe, melyek károsíthatják az Európai Unióban honos és termesztett növényeket – tudósít a Haszon.

Image
A kép csak illusztráció.
Fotó: Fotó: Alex Hand / Unsplash

Az ilyen messzi tájakról érkező károsítók ellen tudniillik itthon már nem tudunk védekezni: egyrészt lehetséges, hogy nincs ellenük hatékony védekezési technológia, másrészt viszont az sem garantált, hogy a honos növények ellen tudnak állni ezeknek a károsítóknak.

Ezen felül könnyen lehet, hogy invazív fajokat hurcolunk be, amelyek elnyomhatják az itthon őshonos növényeket, és ártalmasak lehetnek a helyi növény-és vadvilágra.
Innen például ne hozzunk haza növényeket: Kipróbálnád? 530 méter hosszú függőhíd a dzsungel mélyén

Arra is felhívják a figyelmet, hogy a hazai növények védelmének érdekében az internetes vásárlások során érdemes elkérnünk a növényegészségügyi bizonyítványt is. A dokumentumnak köszönhetően ugyanis megbizonyosodhatunk arról, hogy a növények mentesek az uniós zárlati és vizsgálatköteles nemzárlati károsítóktól is, és teljesítik az Unióba való behozatalra vonatkozó követelményeket.

Image
A kép csak illusztráció.
Fotó: Fotó: Megan Nixon / Unsplash

Mindennek fontosságát jól mutatja az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA), az Európai Bizottság (EB) és 22 európai ország által szervezett kampány, a #PlantHealth4Life is. Ugyan minden országban más szabályok vonatkoznak a növényekkel, növényi termékekkel kapcsolatban, a

növényi kártevők és betegségek hatással lehetnek az élelmiszerbiztonságra, a gazdaságra és környezetünkre is.

Éppen ezért igyekezzünk utazásunk előtt megfelelően tájékozódni az előírásokról, valamint a választott úti cél növényegészségügyi kockázatairól is. A magas kockázatú növényekről és lelőhelyeikről például ezen a linken is tájékozódhatunk.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!