2023-10-02
A történelmi londoni gyorsétel, amiről a turisták nem is tudnak
Ha az Egyesült Királyság gasztronómiájára gondolunk, legelőször valószínűleg a fish and chips vagy az angol reggeli jut eszünkbe. Van viszont egy gyorsétel, amelynek fő összetevője egykoron még fizetőeszközként is szolgált: az angolnás pite. Ma már azonban alig lehet hozzájutni.
A különös angliai étel alapanyagát a Temze vize szolgáltatja: az angolna és a belőle készült pite évszázadokkal ezelőtt nagy népszerűségnek örvendett, ugyanis – kis túlzással – a 11. és a 14. század között ezek a csontos halak mentették meg London gazdaságát.
Olyannyira nagy szerepe volt az állatnak, hogy bérleti díjként, de még adóként is elfogadták: a Vince cikke szerint a 11. században összesen körülbelül 540 ezer angolnát számoltak el bérleti díjként Angliában.
Az angola ötévszázados jelentőségét jól mutatja Robert May 1660-ban készült The Accomplisht Cook című szakácskönyve, ahol mintegy 16 receptnek alkotta a legfontosabb alapanyagát.
A viktoriánus korszakban a Temze szennyezettségét bíró, olcsó, laktató és fehérjedús kígyószerű halat gyakorlatilag hot-dogként árulták az utcákon.
Ez is érdekelhet: Utazik az egész ország: elkezdődött az Aranyhét Kínában
Az angolnának az egyik legkedveltebb feldolgozási módszere során pitébe rakták az alapanyagokat.
Az egyik hely, aminek az angolás pitének köszönhetően nőtt meg a népszerűsége az a richmondi, egykor Twickenham Ait néven ismert sziget kocsmája volt. Az 1740-es években ugyanis rengeteg kirándulóhajós horgonyzott le a sziget partjainál, a kocsmát pedig egy idő után már csak Angolnapite-házként emlegették.
Az ételhez a fogadó szakácsai a Temzéből kifogott angolnákat megnyúzták, kicsontozták és 7-8 centis darabokra vágták. Ezek után megpárolták őket, hogy aztán piteként a sütőbe kerülhessenek.
Az Egyesült Királyságnál maradva: A királyi család kedvenc levese, ami lehet, nem is létezett
Bár az étel hagyománya többé-kevésbé kikopott a köztudatból, ma is van olyan étterem, ahol kipróbálhatjuk . Ilyen például az először 1902-ben létesített M. Manze, ami az 1930-as évekre már nemcsak egy, hanem 14 angolna- és pitebolttal büszkélkedhetett.