Meg ne edd! 5 étel, amit a légikisérők szerint kerülj a repülőn Meg ne edd! 5 étel, amit a légikisérők szerint kerülj a repülőn
Fotó: Fotó: Shutterstock

2023-06-18

  • Drive
  • Gasztro
  • Meg ne edd! 5 étel, amit a légikisérők szerint kerülj a repülőn

Meg ne edd! 5 étel, amit a légikisérők szerint kerülj a repülőn

Mindenkinek megvan a jó és rossz tapasztalata a repülőn felszolgált ételekről, és persze légitársaságonként is változó a minőség és a választék: ami az egyiknél ehetetlen, a másiknál mennyei kosztnak tűnik 8 óra repülés után. De hogyan vélekednek az újramelegített ételekről és a kínált italokról azok, akiknek a feladata a fedélzeti menü felszolgálása? Ők is esznek a cateringből? Egyáltalán hol főzik a menüben kínált főételeket, amiket csak megmelegítenek a repülőn? Minden kiderül!

Kávé vagy tea?

Köszönöm, egyiket sem! Se kávét, se teát, se vizet ne kérj a fedélzeten, hacsak nem palackozott vizet kínálnak! A repülőgépeken csapvizet használnak tea- és kávékészítéshez, amely hosszú csöveken kering a tartálytól a csapig, azonban ezekben a csövekben elszaporodhatnak a baktériumok. Az USA-ban 2019-ben 23 amerikai légitársaság gépén vizsgálták a felszolgált víz minőségét, és bár az eredményben nem részletezték, melyiknél mikor tisztították a vízvezetéket, de az kiderült, hogy az Alaska Airlines és az Allegiant Air kínálta a legbiztonságosabb vizet, míg a legrosszabbat a JetBlue és a Spirit Air.

Tipp: Ha kevés „biztonságos" folyadék van nálad, akkor ne fogyassz nagyon sós ropogtatni valókat a repülés alatt: hagyd ki a sós perecet, a pörkölt mogyorót és a csipszeket! Így biztosan nem leszel dehidratált!

Sültek, steakek

A húsokat, halakat pont a biztonság kedvéért mindig túlsütik. A repülőn felszolgált ételeket ipari méretű sütőkben párolják vagy sütik készre, épp ezért nem tudnak egy-egy szeletet kicsit szaftosabbra hagyni, mert páran úgy szeretik. Ha nem szereted, a túlságosan száraz húst, akkor válassz másik ételt, esetleg vegamenüt vagy szendvicset.

Alkoholos italok

A repülőn nagyon száraz a levegő, amelyen sokkal gyorsabban kiszáradhatunk, ráadásul az alkohol is elvonja a vizet, tehát dehidratál leszel tőle. És ha ez nem lenne elég, az oxigénszinted is alacsonyabb a levegőben, hiszen alacsonyabb a légnyomás a gép belsejében. Mindez együtt oxigénhiányos állapotot, hypoxiát okoz, amitől szörnyen szédülhetsz és megfájdulhat a fejed. Ergo az alkohol nem a legjobb választás fedélzeti nedűként. Végezetül, ha jéggel iszod az italodat, az csak egy újabb veszélyforrás, hiszen a gépen a jég csapvízből készül.

Előételek, nassolnivalók

A Lufthansa egy korábbi felmérése szerint az alacsony légköri nyomáson rosszabb az utasok ízlelése, ezért bizonyos ételeknek más vagy gyengébb íze lehet repülés közben. Így, bár adná magát, kerüld a sós ételeket, felvágottakat, sósmogyorót, sajtokat, nagyon fűszeres ételeket (pl. indiai), mert ezekben magasabb a nátriumtartalom, amitől a szervezet jobban visszatartja a vizet. A vizesedés miatt fejfájásunk lehet, kábának érezhetjük magunkat és az emésztésünket is megzavarhatja (puffadást, székrekedést okoz).

Tipp: Inkább egyél sovány húst, zöldségeket, gyümölcsöt, és igyál elektrolitos vizet vagy kókuszvizet.

Sajttálak

Ne reménykedj kivételes kulináris élményben, ha repülőn kérsz sajttálat, mert nem a legjobb termékeket tartják a fedélzeten, sőt! Általában kifejezetten rossz minőségű ömlesztett sajtokat kínálnak, amik hűtés nélkül is sokáig elállnak. Általánosságban elmondható, hogy minden, ami alapvetően hűtést igényel, nem feltétlenül friss a repülőgépen, hiszen a tartósított verziót szolgálják fel. Igaz ugyanakkor, hogy minden fedélzeti étel szigorú élelmiszer-biztonsági vizsgálaton esik át, és komoly szabályozás vonatkozik rájuk, azért nem árt az óvatosság! Sok légiutas-kísérő a saját ételét viszi az útra – ez pedig sokat elárul...

Fotó: Shutterstock