2024-04-18
Meglepő, melyik európai ország veri a világot gyümölcs- és zöldségfogyasztásban
A magasabb jövedelmű országokban a világátlagnál általában jóval kevesebb gyümölcsöt és zöldséget fogyasztanak. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint naponta fél kiló zöldséget vagy gyümölcsöt lenne érdemes fogyasztanunk. De melyik ország áll az élen ebben a mutatóban, és hogy teljesítenek a magyarok?
A világátlag (216 kg) jóval az ajánlott mennyiség fölött van, bár a Magyarországon mért érték már elmarad tőle, még ha nem is vészesen alacsonyan. A Haszon mutatta be, hogyan néz ki a vizsgált európai országok egy főre jutó éves átlagos gyümölcs- és zöldségfogyasztása az elérhető legfrissebb, 2020-as adatok alapján:
- Albánia – 529 kg
- Horvátország – 427 kg
- Törökország – 388 kg
- Görögország – 298 kg
- Románia – 256 kg
- Ukrajna – 226 kg
- Olaszország – 226 kg
- Szerbia – 226 kg
- Magyarország – 154 kg
- Lettország – 153 kg
- Norvégia – 152 kg
- Csehország – 145 kg
- Ciprus – 141 kg
- Szlovákia – 129 kg
Albániát világszinten is csak Guayana előzi meg ebben a mutatóban, a két ország után pedig Kína és a Dominikai Köztársaság következik. A lista végén Afrika legszegényebb országai állnak, ahol egy főre vetítve évi 20 kiló zöldség-gyümölcs sem fogy el.
Pedig a túl kevés zöldség és gyümölcs fogyasztása hozzájárulhat a szívbetegségek kialakulásához, és évente mintegy hárommillió ember haláláért felelhet világszerte – állapították meg az amerikai Tufts Egyetem kutatói.
Az egyetem tudósai azt is megfigyelték, hogy a szív- és érrendszeri betegségek miatt bekövetkezett halálozások legnagyobb arányban olyan országokban és régiókban fordulnak elő, ahol az emberek kevesebb zöldséget és gyümölcsöt esznek.
Köztudott, hogy lényegében minden gyümölcs egészséges és tápláló. Vannak viszont olyan specifikus fajták, amelyek nagy mértékben javíthatják a szív egészségét is. Több kutatás is kimutatta már, hogy a gyümölcsökben gazdag étrendeknek erős szív- és érrendszeri védőhatása van.
Érdemes átgondolni, hogy a smoothie-kkal visszük be a megfelelő mennyiségünket: az italokat öt perc összedobni, de órákra feltölthetnek energiával és vitaminokkal akár egész napra. Ebben a cikkünkben bemutattuk, mit érdemes a kulacsban magunkkal vinni egy kirándulás alatt.
Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazin néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!
Fotó: Unsplash/Jan Sedivy