Még mindig nem találtak egyetlen élő példányt sem ebből az állatból Még mindig nem találtak egyetlen élő példányt sem ebből az állatból
Taieri Mouth, Új-Zéland
Fotó: New Zealand Department of Conservation/Wikimedia Commons

2024-12-19

  • Drive
  • Outdoor
  • Még mindig nem találtak egyetlen élő példányt sem ebből az állatból

Még mindig nem találtak egyetlen élő példányt sem ebből az állatból

Létezik egy titokzatos tengeri emlős, amelyről alig tud valamit az emberiség, hiszen az idők során alig pár példányt találtak belőle. A puszta véletlennek köszönhetően nemrég egy újabb egyedre bukkantak, így a tudósoknak sikerült egy kicsit többet megtudni a rejtélyes állatról.

Új-Zélandon, a Taieri Mouth halászfalu közelében egy különösen ritka elhullott bálnát találtak a helyi Természetvédelmi Minisztérium (DOC) munkatársai. Szakértők megállapították, hogy a tetem a világ egyik legritkábban előforduló tengeri élőlénye lehetett – olvasható az IFL Science cikkében.

A tengeri emlős egy Bahamonde-csőröscet (Mesoplodon traversii) volt, amiből egészen eddig csak hat példányt sikerült dokumentálni, ám ezek közül egyik sem volt élő egyed.

Az elpusztult példány lehetőséget adott a tudósok számára, hogy boncolás segítségével jobban megismerjék a ritka fajt. Ami legjobban meglepte a szakértőket, hogy az állat felső állkapcsán apró maradványfogakat fedeztek fel. Szerintük ezek csökevény- vagy vesztigiális szervek lehetnek, ami azt jelenti, hogy régen fontos szerepük lehetett, az idő előrehaladtával azonban egyre jelentéktelenebbé váltak. 

Egy másik megdöbbentő felfedezés az volt a tudósok számára, hogy a cet szervezetében nem egy, hanem rögtön kilenc gyomorkamrát találtak. Egyes gyomrokban tintahalak csápjaira, néhol pedig parazitákra bukkantak. A boncolás során az etetéssel valamint a hangképzéssel kapcsolatos érdekességeket is megállapítottak.

A különböző izmokról és szervekről méréseket és leírásokat készítettek, hogy segítsenek a faj dokumentálásában és a rokon fajokkal való összehasonlításban

– fejtette ki a bálnaszakértő Anton van Helden. Hozzátette, hogy mivel a felfedezés elsősorban a helyi őslakosoknak köszönhető, ezért a megtalált egyedet az „Ōnumia by Te Rūnanga o Ōtākou“ névre keresztelték.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!