Párt talált a börzsönyi vadmacska, be is mutatta a vadkamerának
Pár napja írtuk csak meg, hogy konfliktusba keveredett a Börzsöny leghíresebb vadmacskája egy rókával, most viszont a harci helyett a szerelem heve találta meg a bundás ragadozót. Persze mindezt rögzítette a remek helyre felszerelt vadkamera is, így először láthatja a nagyközönség a vadmacska kiválasztottját.
A börzsönyi vadmacska történetéből lassan egy komplett természetfilmet lehetne forgatni. A legutóbbi harcias találkozást követően most egy kedvesebb incidenst sikerült rögzítenie a vadkamerának: a ragadozó ugyanis „először hozta haza” párját, akit be is mutatott az érdeklődő nézőknek.
Nincs több titkolózás ????
???? Kedvenc börzsönyi vadmacskánk hivatalosan is bemutatta párját a kamerának.
Reméljük tartós lesz a szerelem, és a folytatásban (a 63-66 napos vemhességi idő után) várhatuk az utódok bemutatását. ????????????
???? A vadmacska számára kiemelten fontos, hogy megőrizzük a természetes, nagy kiterjedésű összefüggő erdőket. Fontos számukra, hogy az erdők változatos szerkezettel rendelkezzenek, ami nemcsak gazdag táplálkozó helyeket, de kiváló búvóhelyeket is nyújt számukra. Ezért a megkezdett természetvédelmi erdőkezeléseket; lékek, változatos holta-formák, mikro-élőhelyek kialakítását a ???????? LIFE4OakForests (https://www.life4oakforests.eu/) projekt keretében folytatjuk.
???? A vadmacskák nehezen tűrik az erdő bolygatását, a zavarást (pl.: illegális technikai sportokat az erdők területén). A faj fennmaradásának további veszélyeztető tényezője az erdők feldarabolódása, valamint a kivadult házimacskák. A házimacskák nemcsak a faj genetikai elszegényedése miatt veszélyesek, hanem versengenek a táplálékért és a legjobb búvóhelyekért, valamint betegségeket adhatnak át a vadmacskáknak.
#LIFE4OAKForests
Reméljük tartós lesz a szerelem, és a folytatásban (a 63-66 napos vemhességi idő után) várhatuk az utódok bemutatását
– jegyezte meg a videó alatt a Duna-Ipoly Nemzeti Park.
Mint korábban is írtuk, a vadmacska itthon a fokozottan védett fajok közé tartozik (természetvédelmi értéke: 250 ezer forint), így nem meglepő, hogy tavaly az Agrárminisztérium Vadonleső programja és a Herman Ottó Intézet az év emlősének választotta a fajt. A vadmacskák kísértetiesen hasonlítanak a házi macskákra, ám jellemzően az emberektől távol, éjszaka élik életüket, nappal inkább elbújnak.
A hasonlóságnak azonban megvannak a hátulütői is, hiszen többek között azért is számít védett fajnak, mert a faj fennmaradását nagyban veszélyeztetik a házi macskák, amelyek egyrészt elveszik tőlük az élelmet és az élőhelyüket, másrészt viszont a két állat keveredésével a tisztavérű vadmacska kölykök helyett hibrid utódok születnek.
Egyedszámukat pont emiatt, illetve rejtőzködő életmódjuk miatt nehéz megbecsülni. Magyarországon főleg a Bakonytól a Zempléni-hegységig, illetve a Tisztántúlon és a Vajdaság környékén fordulnak elő. A Duna-Ipoly Nemzeti Park megközelítő becslése szerint a Börzsönyben nagyjából 30 példány él.
Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le
folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a
TikTokon, az
Instagramon, a
YouTube-on és a
Facebookon is!