Igazi kuriózum: négy hópárduc járja a K2 környékét – videó! Igazi kuriózum: négy hópárduc járja a K2 környékét – videó!
Illusztráció.
Fotó: Uriel Soberanes/Unsplash

2025-03-20

Igazi kuriózum: négy hópárduc járja a K2 környékét – videó!

A hópárducok a világ legnehezebben befogható vadon élő állatai közé tartoznak. Emiatt nehéz akár csak egyet is megörökíteni, nemhogy négyet, mint azt tette egy pakisztáni természetfotós. Nem csoda, hogy a felvételt igazi sikersztoriként ünneplik azóta is hazájában.

A falunkban megszoktuk, hogy hópárducokat látunk, de senki, még az idősek sem voltak szemtanúi eddig egyszerre négynek

 – mesélte a CNN-nek Sakhawat Ali, aki március 13-án rögzítette a felvételeket.

A videót nagy előkészületek előzték meg, a fotós ugyanis két hétig követte a mancsnyomokat a hóval borított Közép-Karakorum Nemzeti Parkban, amely a K2, a világ második legmagasabb hegye környékén fekszik.

Ali szerint a videón az anya és három kölyke látható, de utóbbiak mancsnyomait csak később szúrta ki. Végül a hegyvidéki Hushe faluja környékén figyelte meg távcsővével azt a közeli sziklát, ahol együtt látta a ragadozókat. Ekkor rögtön kiszaladt a kamerájával, hogy körülbelül 200 méteres távolságból filmezze le őket. A férfi elmondta, hogy a falubeliek ünneplik az észlelést – bár aggódnak, hogy a jószágaik veszélyben lehetnek.

A hópárducok jelenleg a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) veszélyeztetett fajok vörös listáján a „sebezhető” kategóriába tartoznak. A helyiek a „hegyek szelleme” néven ismerik őket, mivel természetes élőhelyükön, a havas Karakorum-hegységben könnyedén álcázzák magukat. Kizárólag a Himalája magas alpesi területein fordulnak elő, és bár élőhelyük 12 országra terjed ki – köztük Kínára, Bhutánra, Nepálra, Indiára, Pakisztánra, Oroszországra és Mongóliára – az észlelések rendkívül ritkák, leginkább Pakisztánra jellemzők. 

A felvétel azért is egészen különleges, mert a hópárducok rejtözködő, magányos állatok. A kölykök a kellő érettség elérése után vélhetően elhagyják majd az anyjukat, és saját területet keresnek a hegyekben. A helyiek ezért csak a „hegyek szellemeként" emlegetik őket..

A Természetvédelmi Világalap (WWF) is optimistán nyilatkozott az észlelésről, de hangsúlyozták, hogy a hópárduc továbbra is veszélyeztetett fajnak számít, amelyet számos veszély fenyeget. Közleményükben az alábbiakat írták:

Kulcsfontosságú, hogy a helyi közösségek közösen dolgozzanak együtt ezeknek a hihetetlen nagymacskák védelmében és megőrzésében, biztosítva, hogy a jövő generációi is szemtanúi lehessenek vadon élő pompájuknak.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!