2025-04-02
Veszélyes és intelligens: megdöbbentő, mire képes a világ legokosabb kígyófaja
Ha egy okos állatra gondolunk, először valószínűleg az elefántok, majmok vagy a delfinek fognak eszünkbe jutni, de ez nem azt jelenti, hogy ne létezne más jó ésszel megáldott faj is. A királykobrák például meglepően intelligensek: amellett, hogy kognitív képességeik fejlettek, a stratégiai tervezésben is jók.
Egy kígyóról valószínűleg nem feltételeznénk, hogy okos, a királykobrák viszont meglepően értelmesek. Kezdjük például vadászati technikájukkal. Hasonlóan a focistákhoz, ők is folyamatosan mérlegelnek a terepen azért, hogy kiválasszák milyen stratégiával járnak a legjobban egy bizonyos cél (préda elejtése) érdekében. Míg a legtöbb kígyó reaktív természetű, addig a királykobrák elsősorban az eszükkel vadásznak – ebben mondjuk segítségükre van mérgük, hiszen nem kell attól félniük, hogy áldozatuk az első harapást követően elszalad, mert egyetlen marással képesek leteríteni.

Szintén különlegesnek számít, hogy a királykobrák képesek felismerni gondozójukat vagy éppen barátaikat. A ragadozó ugyanis nemcsak orrával, de nyelvével is ki tudja szagolni az ismerős élőlényeket: második szaglószervük a szájpadlásukon helyezkedik el, ahova villás nyelvükön keresztük juttatják el az apró szagmintákat. Ha pedig olyan szagokkal találkoznak, amelyeket már korábban is éreztek, akkor azt is tudják, hogy hogyan kell kezelniük az adott élőlényt.
Emellett a védekezés területén is rafináltak: párzási szokásuk például annak függvényében változik, hogy milyen területen járnak. Míg a legtöbb kígyó rögtön születésük után magára hagyja tojásait, a nőstény királykobrákban megvan az ösztön, ami utódai védelmét biztosítja. Egyrészt egyedülálló módon automatikusan belefognak egy biztonságos kis fészek kialakításába, amiben mind a 20-40 tojást melegen tartják – ráadásul akár életük árán is megvédik őket.
Mindezen felül kutatások azt is kimutatták, hogy a királykobrák képesek felismerni a segítő szándékot. Ezt még az 50-es években vette észre egy tudós, aki el szerette volna távolítani a gondozásában álló állatok felesleges szempikkelyeit. Ugyan eleinte persze furcsállták a piszkálódást, néhány alkalom után elkezdtek együttműködőek lenni: miután rájöttek, hogy egy számukra is jó dolog történik, megkönnyítették lefogásukat úgy, hogy a lehető legideálisabb helyzetbe fordultak.
(Források: The Travel, AZ Animals)
Olvasd ezt is!
Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!