A füstölgő zuhatag, amit csak a „spanyol Niagara-vízesésnek" emlegetnek A füstölgő zuhatag, amit csak a „spanyol Niagara-vízesésnek" emlegetnek
Pozo de los Humos, Spanyolország
Fotó: Shutterstock

2024-11-13

  • Drive
  • Outdoor
  • A füstölgő zuhatag, amit csak a „spanyol Niagara-vízesésnek" emlegetnek

A füstölgő zuhatag, amit csak a „spanyol Niagara-vízesésnek" emlegetnek

Spanyolország északnyugati részén, a portugál határhoz közel egy bámulatos természeti látványosság szakítja meg az Arribes del Duero Nemzeti Park erdőinek sorát: a Pozo de los Humos névre hallgató vízesés a térség egyik legkedveltebb látnivalója, és bár az év melegebb felében is csodásan fest, igazán az esős időszakban tudja megmutatni erejét.

Ugyan a Niagara-vízesésből természetesen nem találunk másikat, a hasonlat nem véletlenül illette meg a Spanyolország északnyugati részét díszítő Pozo de los Humost. A Salamanca tartományában található vízesés vizét a Duero mellékfolyójából, az Ucesből nyeri, amely végül több mint 50 méteres magasságból zúdul alá az Arribes del Duero Nemzeti Park szikláiról. Nevét a zuhanó víz által keltett permetről kapta, mely erejének köszönhetően ködszerű „füstöt” hoz létre a környéken – mindez az esős, decembertől májusig tartó időszakban a leglátványosabb.

A vízesést alapvetően egy-egy rövid túrával tudjuk elérni Masueco, illetve Pereña de la Ribera településeiről. A nemzeti park közelsége miatt a térségben számos túraútvonal kanyarog végig: a Masuecóból induló pálya nagyjából 3 kilométeres, míg a Pereña de la Riberából startoló körtúra 4 kilométeren keresztül vezeti a látogatókat.
Image
Mirador de Rupurupay kilátópont, Spanyolország
Fotó: Shutterstock

A fenti útvonalak közül egyik sem túl nehéz, ezért gyerekekkel is belevághatunk a kalandba. Persze a nemzeti parkot nemcsak a Pozo de los Humos miatt érdemes felkeresni: a Duero folyó völgye szikláival és különleges élővilágával önmagában is egy látványos úti célnak számít. A környéken számos kilátópontról tekinthetünk le a vidékre: a legkedveltebbek közé tartozik a Mirador del Fraile, a Picón de Felipe, a Mirador de las Janas és a Mirador de Mieza. A terület a madármegfigyelésre is tökéletes, hiszen rengeteg sas, sólyom, keselyű, gólya és különböző énekesmadár érzi itt otthon magát.  

Elhelyezkedéséből adódóan persze nemcsak gyalogosan fedezhetjük fel a nemzeti parkot: a folyókon napjainkban több turistahajó is közlekedik, melyeken utazva nemcsak, hogy felfedezhetjük a Duero folyó környezetét, de az idegenvezetőknek köszönhetően a régió történetével is megismerkedhetünk.

Különösen érdemes egy gasztronómiai tematikájú programban részt vennünk, hiszen a Duero völgye nemzetközileg is híres remek borairól: a Ribera del Duero borvidék elsősorban remek vörösborokkal ajándékozza meg Spanyolországot. Erre járva érdemes eltölteni egy éjszakát Fermoselle hangulatos falujában, ahol a Peños Martín Marcos, az El Pulijón és az Angelita föld alatti borospincék bejárása mellett az éttermekben megkóstolhatjuk a lachazo asadót (bárány), a sopas de ajót (fokhagymaleves) vagy a morcilla de burgost (hurka).

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!