Szürreális, krokodilokkal teli oázis bújik meg a Szahara közepében Szürreális, krokodilokkal teli oázis bújik meg a Szahara közepében
Guelta d'Archei, Csád
Fotó: Shutterstock

2024-08-01

  • Drive
  • Outdoor
  • Szürreális, krokodilokkal teli oázis bújik meg a Szahara közepében

Szürreális, krokodilokkal teli oázis bújik meg a Szahara közepében

A Szahara közepén, Csád északkeleti régiójában létezik egy pont, amiről pár napnyi kóválygás után teljesen azt hihetjük, hogy csak a képzeletünk játszik velünk. A Guelta d'Archei ráadásul igencsak messze helyezkedik el az emberek által használt útvonalaktól – nem beszélve a nagyobb településektől.

Az Ennedi-fennsík vöröses sziklaképződményei között bújik meg a Guelta d'Archei néven ismert ősi víznyelő. A környező száraz vidék ellenére ebben a keskeny völgyben az év minden pontjában találhatnak vizet az arra kószáló tevék, illetve a környéken élő nomádok. Erre járva viszont nagyon is résen kell lenni, mivel furcsa módon a vízben nílusi krokodilok is élnek, melyek feltehetően a „Zöld Szahara” ideje óta, tehát nagyjából 15-5 ezer éve érzik otthon magukat a nem éppen barátságos vidéken.

„Az oázis napjainkban a korábbi korból fennmaradt növény- és állatvilággal rendelkezik, amely nagyrészt a vízforrásokkal rendelkező szurdokokban koncentrálódik. Az egyik legszemléletesebb példa erre a krokodilok jelenléte, amik még a folyóvízi kapcsolatok megszűnése óta, tehát több ezer éve élnek ezen a területen. Ők a Szahara utolsó túlélői az egyiptomi Nílus-völgyet, illetve a Mauritániai populációkat leszámítva”

– olvasható az UNESCO 2016-os kiadványában.

Image
Krokodil a Guelta d'Archei területén.
Fotó: Shutterstock

Habár manapság már az oázis körüli területeken csak elég ritkán találkozhatunk emberekkel, a különböző sziklarajzokból az látszik, hogy ez nem mindig volt így: a szélesebb értelemben vett Ennedi régióban például több ezer véset és festmény díszíti a sziklák falait, melyeknek keletkezését a kutatók Kr.e. 5000 és Kr.u. 1700 közé teszik.

Ezeken a rajzokon főleg különböző vadállatok, szarvasmarhák, emberek szerepelnek és persze tevék szerepelnek.

Legyenek bármennyire is csodásak ezek a lenyomatok, a hivatalos szervek általában senkinek sem javasolják a Guelta d'Archei meglátogatását, mivel Csádban magas a bűnözés és a terrorizmus, de gyakran vannak polgári zavargások, és az emberrablás sem számít ritkának – emeli ki az IFL Science.

Az Atacama-sivatagba viszont bármikor ellátogathatunk: Virágok lepték el a Föld egyik legszárazabb sivatagát

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!