2024-11-24
Furcsa, szőrös állatot mosott partra a tenger Angliában
Első hallásra azt gondolnánk, hogy a tengeri egér a földön szaladgáló társaihoz hasonló, többé-kevésbé aranyos állat. Az angliai Rye Harbour Discovery Centre november 13-án közölt videójából viszont egyértelműen látszik, hogy nem ez a helyzet: a furcsa állat leginkább egy tüskés hernyóra emlékeztet. De mit lehet tudni róluk?
Az Egyesült Királyság déli részén, Sussexben tevékenykedő Rye Harbour Discovery Centre a napokban közzétett egy videót, melyben egy tengeri egér mászik végig a homokban. Az állatot még 2022-ben sodorta a partra egy vihar, majd miután a szervezet munkatársai jó ideig gondját viselték, visszaengedték természetes élőhelyére.
A tengeri egér (Aphrodita aculeata), vagy magyarosított nevén szivárványló sünféreg egy meglehetősen tömzsi, méretét tekintve 5-20 centiméter hosszú és pár centiméter széles állat, mely mint neve is sejteti, főleg a tengerekben él. A faj Észak-Amerikában, a Földközi-tenger és az Északi-tenger környékén fordul elő, legkönnyebben pedig „tüskés hernyótestéről” lehet felismerni.
A finomabb szálak általában a kék, a vörös, a zöld és a sárga árnyalataiban „pompáznak”, míg a vastagabb tüskék rendre parázsvörösek. Ez a tengeri állatok világában ritkaságnak számít, éppen ezért is vizsgálták meg alaposan a tudósok. Mint a Discover Wildlife írja, kutatások során elektronmikroszkóp alá helyezték szőrzetüket, és kiderült, hogy szerkezetük kísértetiesen hasonlít azokra a mesterséges struktúrákra, amikkel a modern fizikusok kísérleteznek. Az ilyen struktúrák elektromosság helyett fényt használnak, amit a távközlés, a számítástechnológia, de a nanotechnológia területén is hasznosítani tudunk.
Olvasd ezt is!
Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!