Furcsa, szőrös állatot mosott partra a tenger Angliában Furcsa, szőrös állatot mosott partra a tenger Angliában
Tengerpart Sussexben, Egyesült Királyság
Fotó: Shutterstock

2024-11-24

  • Drive
  • Outdoor
  • Furcsa, szőrös állatot mosott partra a tenger Angliában

Furcsa, szőrös állatot mosott partra a tenger Angliában

Első hallásra azt gondolnánk, hogy a tengeri egér a földön szaladgáló társaihoz hasonló, többé-kevésbé aranyos állat. Az angliai Rye Harbour Discovery Centre november 13-án közölt videójából viszont egyértelműen látszik, hogy nem ez a helyzet: a furcsa állat leginkább egy tüskés hernyóra emlékeztet. De mit lehet tudni róluk?

Az Egyesült Királyság déli részén, Sussexben tevékenykedő Rye Harbour Discovery Centre a napokban közzétett egy videót, melyben egy tengeri egér mászik végig a homokban. Az állatot még 2022-ben sodorta a partra egy vihar, majd miután a szervezet munkatársai jó ideig gondját viselték, visszaengedték természetes élőhelyére.

A tengeri egér (Aphrodita aculeata), vagy magyarosított nevén szivárványló sünféreg egy meglehetősen tömzsi, méretét tekintve 5-20 centiméter hosszú és pár centiméter széles állat, mely mint neve is sejteti, főleg a tengerekben él. A faj Észak-Amerikában, a Földközi-tenger és az Északi-tenger környékén fordul elő, legkönnyebben pedig „tüskés hernyótestéről” lehet felismerni.

This furry creature is a Sea Mouse, a chunky marine worm! About 15cm long and rarely seen, but in winter, storms can wash them up on the high tide line. This one was found at Rye Harbour and put back in the sea. Look closely among its duller bristles to see a shimmering, iridescent fringe! It's been found that the Sea Mouse uses 'photonic engineering', a technology we’re only just getting to grips with. The bristles are structured to reflect light in a certain way, and it’s believed this colourful display deters predators on the dark seabed. The video is sped up 3x faster than real life, after the first 5 seconds, because clever engineering aside, sea mice are rather slow! Film © Barry Yates Sussex Wildlife Trust

Posted by Rye Harbour Nature Reserve on Tuesday, November 12, 2024
Testét bársonyos bundás anyag borítja, melyből üvegszerű szőrszálak és tüskék türemkednek ki. Alapvetően a gyűrűsférgek osztályába tartozik, ám a tengeri egereknek van egy különlegessége: bolyhos takarójuk természetes fény hatására kaleidoszkópszerű szivárványszíneket ver vissza.

A finomabb szálak általában a kék, a vörös, a zöld és a sárga árnyalataiban „pompáznak”, míg a vastagabb tüskék rendre parázsvörösek. Ez a tengeri állatok világában ritkaságnak számít, éppen ezért is vizsgálták meg alaposan a tudósok. Mint a Discover Wildlife írja, kutatások során elektronmikroszkóp alá helyezték szőrzetüket, és kiderült, hogy szerkezetük kísértetiesen hasonlít azokra a mesterséges struktúrákra, amikkel a modern fizikusok kísérleteznek. Az ilyen struktúrák elektromosság helyett fényt használnak, amit a távközlés, a számítástechnológia, de a nanotechnológia területén is hasznosítani tudunk.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!