10 állat, amiről nem is gondolnád, hogy mérget rejt magában 10 állat, amiről nem is gondolnád, hogy mérget rejt magában
Lajhármaki
Fotó: Shutterstock

2024-11-05

  • Drive
  • Outdoor
  • 10 állat, amiről nem is gondolnád, hogy mérget rejt magában

10 állat, amiről nem is gondolnád, hogy mérget rejt magában

Ha mérgező állatokra gondolunk, a legtöbbször valamilyen kígyó jut az eszünkbe – pedig léteznek olyan fajok is, amelyek látszólag ártalmatlanok, így a legtöbben nem is sejtik, hogy akár veszélyesek lehetnek.

Pompás királylepke
Image
Fotó: Bankim Desai, Unsplash.

Ilyen például a pompás királylepke, ami alapvetően a mérgező selyemkóróval táplálkozik, ennélfogva – főleg bábállapotában – a rovar is toxikussá válik. A pompás királylepkék önmagukban nem veszélyesek annyira az emberekre, de elég nagy mennyiségben a bennük található toxinok hányingert, hányást, látási problémákat és életveszélyes szívzavarokat okozhatnak. A lepkéket legkönnyebben narancssárgás-feketés szárnyaikról tudjuk felismerni, szárnyuk általában hosszú, és sokszor találhatunk fehér pöttyöket rajta.

Hólyaghúzófélék
Image
Fotó: Photographer 231, Unsplash.

A mérgező és nem mérgező bogarakat elég nehéz összekeverni, a hólyaghúzófélékkel nem éri meg túlságosan megbarátkozni. Ők egy kantaridin nevű mérget képesek kibocsátani, ami hólyagokat és bőrirritációt okozhat akkor, ha a bőrhöz, a szemekhez, a szájhoz és a torokhoz ér, de elfogyasztva az emésztőrendszerre is károsak.

Kacsacsőrű emlős
Image
Kacsacsőrű emlős
Fotó: Shutterstock

Azt valószínűleg nem gondoltuk volna, hogy az első látásra aranyosnak tűnő kacsacsőrű emlős is veszélyes lehet az egészségünkre: az hímek hátsó lábán azonban néhány szúrós sarkanytyút találhatunk, amikhez méregmirigyek csatlakoznak. Ugyan belehalni jó esetben nem fogunk egy ilyen szúrásba, a kacsacsőrű mérgére a jelenleg használt egyik fájdalomcsillapító, még a morfium sem hat – a fájdalmat pedig a legtöbben elviselhetetlennek írják le.

Északi rövidfarkú cickány
Image
Északi rövidfarkú cickány
Fotó: Shutterstock

Az emlősök között nem gyakran találkozunk mérgező fajokkal, de az északi rövidfarkú cickány (Blarina brevicauda) pont ilyen: az állattal főleg föld alatti járatokban, erdőkben és mezők környékén találkozhatunk, ha viszont ilyenkor megharapnak, akkor durva duzzadásra, bőrégésre és több napig tartó fájdalomra számíthatunk.

Kúpcsiga
Image
Kúpcsiga
Fotó: Tammy616, Getty Images

Kúpcsigákra (Conidae) a tengerek környékén találhatunk, különösen a trópusi területeket szeretik. A kagylókba zárt állatok rendkívül veszélyesek az emberre nézve, hiszen fogaikkal akár le is lebéníthatnak minket, ritka esetekben az érintkezés viszont halálos is lehet. Ahogy a The Travel is írja, a kúpcsigák mintegy 200 különböző neurotoxint tartalmaznak, és általában olyankor történnek incidensek, amikor valaki véletlenül rájuk lép a tengerpartokon.

Lajhármaki
Image
Lajhármaki
Fotó: SONIC, Pixabay

A lajhármakik tipikusan azok az állatok, amik kívülről nagyon is aranyosnak tűnnek, belül viszont veszélyeket rejtenek magukban. Harapásuk például a fájdalom mellett gyulladást, szövetelhalást, és akár a légzőszervek leállását, valamint halált is okozhat. A méreg egyébként érdekes módon könyökükben található mirigyekben található, ha viszont fenyegetve érzik magukat, a makik megnyalják ezt, így a méreg keveredik nyálukkal.

Kékgyűrűs polip
Image
Kékgyűrűs polip
Fotó: Shutterstock

Hasonlóan a gombákhoz, a feltűnő külső a kékgyűrűs polipok esetében is egyértelműen árulkodó kell legyen. Az ilyen polipok hátán kisebb-nagyobb pöttyöket láthatunk, melyeknek megváltozik a színe akkor, ha az állat fenyegetve érzi magát. Szépnek ugyan szépek, viszont a kékgyűrűs polipok annyi mérget cipelnek magukban, ami percek leforgása alatt végezni tudna 26 emberrel. A mérget harapással adják át, ami ráadásul nem is fájdalmas annyira, ezért sokan csak akkor veszik észre a problémát, amikor már elkezdődnek a légzőszervi problémákkal vagy elkezd lebénulni egy-egy testrészük.

Kockamedúza

A medúzacsípés már önmagában is kellemetlen, ám amennyiben a szokatlan alkatukról elnevezett kockamedúzákkal hoz minket össze a sors, akkor a fájdalomnál nagyobb problémákkal kell majd megküzdenünk. Csápjaik érintése ugyanis mérgező, a méreg pedig akár perceken belül bénulást, szívmegállást és halált is okozhat.

Kőhal
Image
Kőhal
Fotó: Franziska_Stier, Pixabay

Floridában nemcsak, hogy rengeteg cápa úszkál, itt pihennek a világ legmérgezőbbjének tartott halai, a kőhalak is. Ráadásul elég nehéz őket kiszúrni, mivel – ahogy azt nevük is sugallja – hasonlítanak a tengerben található kövekre, sziklákra. Amikor megijednek, 13 méreggel teli tüske emelkedik ki belőlük, amelyek durva, napokig tartó fájdalmakat okoznak, de rossz esetben egy ilyen szúrásba bele is lehet halni.

Rettenetes nyílméregbéka
Image
Rettenetes nyílméregbéka
Fotó: George C, Pexels

Mint a neve is jelzi, ezzel az élénsárga békával nem éri meg szórakozni. A világ egyik legmérgezőbb állatának tartott békájából még egy 5 centiméteres példány is annyi mérget tartalmaz, ami 10 emberrel is végezni tud. A méreg a békák bőrében található, ám érdekes módon a táplálkozásban nincsen szerepe – inkább csak egy jelzés a ragadozók számára, hogy meg se merjék közelíteni. A rettenetes nyílméregbékák főleg a trópusi esőerdőkben élnek.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!