Még idén megrendezik Kínában az első olyan futóversenyt, amin robotok is részt vehetnek Még idén megrendezik Kínában az első olyan futóversenyt, amin robotok is részt vehetnek
Fotó: Shutterstock

2025-01-24

  • Drive
  • Tech
  • Még idén megrendezik Kínában az első olyan futóversenyt, amin robotok is részt vehetnek

Még idén megrendezik Kínában az első olyan futóversenyt, amin robotok is részt vehetnek

A térképes alkalmazásoktól a mesterséges intelligenciával működő programokig, a technológia egyre jobban beáramlik a mindennapokba. Kínában ez egészen addig ment, hogy áprilisban hivatalosan is megrendezik a világ első félmaratonját, amiben a robotok fognak versenyezni az emberekkel.

Áprilisban mintegy 12 ezer sportoló fog részt venni a világ legelső futóversenyén, ahol az emberek mellett a robotok is próbára teszik állóképességüket. A megmérettetésre a pekingi Daxing-negyedben kerül majd sor, a három legjobban teljesítő (humanoid) atlétának pedig nyereménnyel is készültek.

Robotokkal egyaránt nevezhetnek cégek, kutatóintézetek, egyetemek és nem hivatalos „robotklubok” is – az egyetlen kikötés, hogy a robotoknak muszáj emberi formában rajthoz állni.
Image
Fotó: shutterstock

Ez azt jelenti, hogy csak olyan robotok jelentkezését fogadják el, akiknek vannak lábaik, kezeik, és tudják az emberi sétálást, mozgást imitálni. A furcsa helyzetek elkerülése végett magasságukat is megszabták: a legkisebbeknek is el kell érniük a 0,5 métert, a legnagyobbak pedig nem haladhatják meg a 2 métert. A versenyre  távirányítású és „autonóm” robotok nevezhetnek – az elemeket, akkumulátorokat a maraton során gazdáik bármikor kicserélhetik.

Hol állunk robotokkal?
Az utazásban is segíthet a technológia Így készíthetsz könnyedén útitervet a ChatGPT-vel

A világ egyébként nagyon is ráfeküdt az emberformájú robotok fejlesztésére. Dél-Koreában például egy RAIBO2 nevű versenyző képes volt egyetlen akkumulátorral 4 óráig futni, de a kínai BYD autógyáraiban is használnak már emberekre hasonlító gépeket. A South China Morning Post kifejti, hogy Kínában különösen érdekeltek az ilyen technológiák fejlesztésében, mert ezekkel a robotokkal tervezik orvosolni a társadalom elöregedéséből fakadó problémák egy részét.

A robotok például átvehetnének az idős emberektől bizonyos háztartási munkákat, de egészségi állapotukat is ellenőrizhetnék, és a – lassan népbetegséggé váló – elmagányosodásnak is elébe mehetnének beszélgetésekkel.

Kínában ugyanis tavaly legalább 310 millió 60 év feletti lakost számláltak, ami a teljes népesség 22 százalékát jelenti. Az újság tudósítása szerint a kínai munkavállalók már 2023-ban több mint 276 ezer robot telepítésében működtek közre, ez a szám pedig várhatóan csak növekedni fog.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!