Így néz ki az elhagyatott falu, ami utoljára 1935-ben látott embereket Így néz ki az elhagyatott falu, ami utoljára 1935-ben látott embereket
Fotó: JF Martin, Unsplash.

2024-07-27

  • Drive
  • Úti cél
  • Így néz ki az elhagyatott falu, ami utoljára 1935-ben látott embereket

Így néz ki az elhagyatott falu, ami utoljára 1935-ben látott embereket

Az elhagyatott vasútállomásoktól kezdve a szellemvárosokig, a romos, lakatlan helyszínek számos utazó fantáziáját mozgatják meg. Kanadában is létezik egy olyan település, ahol bár egykor több mint háromezer ember lakott, mára teljesen lakatlanná vált: az ország legnagyobb szellemvárosa napjainkban pedig az urbexesek egyik közkedvelt helyszínévé vált.

Kanada nyugati partjainál, Vancouvertől északra találhatunk rá Anyox településére, melyet még 1912-ben épített fel egy Granby Consolidated nevá bányászattal foglalkozó vállalat. Csupán két évvel később már több mint háromezren laktak a faluban, Anyox pedig 25 éves „karrierje” alatt több mint 4 tonna aranyat, 230 tonna ezüstöt és legalább 340 ezer tonna vörösrezet állított elő.

Ezalatt a településen gőz- és villanymozdonyok segítségével szállították a zúzott ércet, melyet a vízpart közelében álló dúsítóba vittek, ahol végül hasznosítható nyersanyagokká alakították. A műveletek működtetése végett egy betonból készült vízerőművet építettek, ami közel 48 méteres magasságával sokáig Kanada legmagasabb építménye volt.

Image
Fotó: Freaktography / YouTube

Az elhagyatott településen még máig láthatok ennek az ipari múltnak a maradványai, melyeket a Freaktography nevű YouTube-csatornán mutat be Dave Conlon tapasztalt urbexes (urban explorer, azaz „városi felfedező” – a szerk.). Conlon egy idegenvezető segítségével járta be az óriási területet, ahol végül többek között egy lepusztult erőművet, egy másodlagos erőművet, egy vegyesbolt maradványait és egy régi temetőt is felkerestek.

Habár a temetőben a legtöbb sírhelyen nem találtak feliratokat, a felfedezők rátaláltak egyre, ami egy 1935-ben elhunyt, 70 éves férfihez tartozik. Mint elmondják, emellett több második világháborús sírhelyet is találtak, melyek azokhoz a katonákhoz tartoztak, akik szolgálatuk után a helyi bányákban kezdtek el dolgozni. Sajnos egyébként a körülmények nem voltak a legmegfelelőbbek, hiszen a mérgező gázok, illetve a cianidhulladékok miatt nagy volt a csecsemőkori halálozások száma.

A bányákat végül 1935-ben zárták be hivatalosan, emiatt viszont megközelítőleg 50 millió kilogrammnyi eladatlan réz maradt Anyoxra, az elbocsátott munkásoknak pedig gyakorlatilag egyik napról a másikra megszűnt az eddigi életük. Az épületeket sorra bontották le, a hasznosítható anyagokat elszállították a közeli városokba – a ma látható beton- és acélszerkezeteket ráadásul még egy erdőtűz is megrongálta 1946-ban.

Image
Fotó: Freaktography / YouTube
Image
Fotó: Freaktography / YouTube
Image
Fotó: Freaktography / YouTube
Image
Fotó: Freaktography / YouTube
Image
Fotó: Freaktography / YouTube
Image
Fotó: Freaktography / YouTube

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!