2024-05-09
Ebben a két országban inkább ne jattoljunk, sértésnek számít
Míg a borravaló a világ legtöbb részén bóknak számít, addig egyes országokban sértésnek is minősülhet. Justin Chapman utazási szakértő most két olyan kultúrát mutat be, ahol mindenképp kerüljük el a jattolást, ha nem szeretnénk magunkra irányítani rengeteg barátságtalan tekintetet.
Bár hazánkban a legtöbb helyen már belefoglalják az árba a szervízdíjat, mégis szeretjük kisebb-nagyobb borravalóval megjutalmazni az arra érdemes vendéglátóhelyeket. A szokások azonban világszerte eltérőek, és léteznek olyan országok is, ahol – a szokások tiszteletben tartásának érdekében – semmiképp nem illik többet adni a kiírt árnál.
Ilyen kultúrák a távol-keletiek – legfőként Kína és Japán –, ahol a vendég teljes körű kiszolgálását a fizetett étkezés részének tekintik.
Justin Chapman utazási szakértő szerint azonban a jattolás intézménye egyre több ázsiai országban vált elfogadottá a közelmúltban.
Ezt sem árt ismerni: Globális borravaló kisokos
Chapman azért hozzátette:
A legjobb, ha az óvatosság oldalára állunk, és nem adunk borravalót Ázsiában, nehogy véletlenül megsértsünk valakit. De az is lényeges, hogy tanácsot se kérjünk ennek kapcsán – se egy helyitől, se a szálloda személyzetétől.
A jattal kapcsolatban Kínában a legerősebb a vélemény. Itt mindezt feleslegesnek tartják, sőt, akár udvariatlanságnak is tekintik.
Ha azonban egy nagyobb forgalmú turistaövezetben tartózkodunk, akkor a borravaló már nem számít már akkora szentségtörésnek az Express szerint.
Ez is érdekelhet: A kínai üdülőhely, ami Szantorini pontos másolata
Fotó: Shutterstock
Ha valóban ki akarjuk mutatni a tiszteletünket és a megbecsülésünket, egy kisebb tárgyi ajándékot szívesebben elfogadnak.
Sőt, egyes esetekben, ha megpróbálunk borravalót hagyni egy étteremben, még azt is megtapasztalhatjuk, hogy a kiszolgáló személyzet szóvá teszi és visszautasítja azt. Japánban például úgy gondolják, hogy eleve fizetünk a jó kiszolgálásért, így a jatt felesleges.