2024-11-20
Afrika „kék gyöngyszeme”, amit alig ismernek Európában
A pazar könyvtáraktól kezdve az impozáns hidakon át a be nem fejezett látványosságokig, Földünk tele van lenyűgöző építészeti remekművekkel. Míg természetesen színes házakkal több városban is találhatunk, a marokkói Sefsáven (Chefchaouen) közülük is kitűnik a kék árnyalatában pompázó házaival. De mit találunk a városban, és miért érdemes elutazni a környékre?
Ha valaki marokkói utazásban gondolkozik, először feltehetőleg Marrákes vagy Rabat történelmi emlékekben gazdag városait veszi célba – létezik viszont egy másik település, aminek építményei legalább annyira látványosak, mint társaié. Az ország északi részén, a tengerparttól csupán egy órányi autóútra találunk rá Sefsávenre, melynek óvárosa tele van kék színű házakkal.
A települést még a 15. század végén hozták létre, ekkortájt épült fel egyik kötelező látnivalója, az akkori portugál hódítók elől védő erőd. Ebben az időben még nem voltak kékek a házak, a mára jelképpé váló színt minden bizonnyal a világháborúk idején Marokkóba menekülő zsidók festették le. A vallásban ugyanis a szín jelképes szereppel bír, és az eget, a mennyországot, így pedig Isten közelségét ábrázolja.
Egy másik teória szerint a kéknek csak annyi szerepe van, hogy távol tartja a szúnyogokat – mindenesetre az biztos, hogy a különös tradíciót az évek múlásával is fenntartották a helyiek, mára pedig ez jelenti Sefsáven fő látványosságát.
Emellett a városban sétálva a legnagyobb nyüzsgést az Uta el-Hammam néven ismert főtéren tapasztalhatjuk, ami tele van kisebb-nagyobb éttermekkel és kávézókkal. Ugyanígy érdemes felkeresni a helyi piacokat (soukokat), ahol olyan helyi jellegzetességek közül válogathatunk, mint a marokkói szőnyegek, kerámiák és bőráruk. Az igazán autentikus élményért befizethetünk egy-egy kézműves kurzusra, de a gasztronómia iránt érdeklődők főzőtanfolyamok keretében is belemerülhetnek a marokkói konyha titkaiba.
A természetkedvelőknek „kötelező” program a közeli Rif-hegység bejárása: a térség egyik legszebb pontjának Akchour-vízesés számít. Errefelé található továbbá a tengerparti Tetuán is, melynek óvárosa az UNESCO világörökségekhez tartozik. Ha egy egy egy-két napos kirándulás keretében Tetuánt is bejárnánk, látogassunk el II. Hassan király palotájához, nézzük meg a Néprajzi Múzeum vagy a Régészeti Múzeum tárlatait, nyaranta pedig pihenjünk meg a város homokos strandjain.
Olvasd ezt is!
Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!