A világ legnagyobb lakatlan városaiban megállt az idő A világ legnagyobb lakatlan városaiban megállt az idő
Craco, Olaszország
Fotó: Shutterstock

2024-06-11

A világ legnagyobb lakatlan városaiban megállt az idő

Az elhagyatott városokra sokan szomorúan tekintenek, ám egyes utazók éppen a történelem lenyomatai miatt találják gyönyörűnek őket. A feledésbe merült szellemvárosok némelyikében ugyan ma is él egy maréknyi ember, annak, hogy bizonyos területeket teljesen magukra hagytak, számos oka van.

Hasima-sziget – Japán
Image
Hasima-sziget, Japán
Fotó: Shutterstock

A Nagaszakihoz közel található Hasima-szigetnek már a neve is érdekes, ugyanis fordításban nagyjából annyit jelent, mint „Csatahajó-sziget”. A komplexumot eredetileg azért hozták létre, hogy elszállásolják a tenger alatti szénbányákban dolgozó munkásokat az 1880-as években. A sziget hamarosan megtelt lakóházakkal, területét pedig mozi, színház, uszoda, boltok és sok más szolgáltatás töltötte fel.

1974-ben azonban Japán átállt a szénenergiáról, ami a bánya bezárásához vezetett.

Mivel nem igen volt munkalehetőség, a lakosok úgy döntöttek, hogy máshol keresnek megélhetést. Érdekesség, hogy 2009-ben Hasima egy része ismét megnyílt, ám a szakaszt kizárólag idegenvezetők közreműködésével lehet meglátogatni – azóta pedig az UNESCO listájára is felkerült.

Ordos City – Kína
Image
Ordos City, Kína
Fotó: Shutterstock

Kína területén meglepően sok szellemvárosra bukkanhatunk, az egyik legnagyobb közülük az északi térségben található Ordos City. A tervek szerint egy high-end infrastruktúrával, impozáns stadionokkal és igényes közterületekkel ellátott modern város épült volna fel, az első tíz évben pedig még úgy tűnt, hogy mindez meg is valósul majd.

A számításokat viszont keresztülhúzta a valóság: a több ezer ember lakhatását megoldani hivatott területre végül kevesebb mint feleannyian költöztek be, mint amire gondoltak – idővel pedig ők is elvándoroltak.

Bodie – Egyesült Államok
Image
Bodie, Kalifornia, Egyesült Államok
Fotó: Shutterstock

Kalifornia különös szellemvárosa az aranyláz idején bányászfaluként működött, és nagyjából 17 évig tele volt lakókkal. A 19. század végére viszont teljesen megfordult a sorsa, mivel a várost durva telek és betegségek sújtották. Mindemellett egyre több halálos kimenetelű bányászbaleset történt, idővel pedig a bűnözés is virágzani kezdett, és Bodie egyfajta törvény nélküli területként híresedett el.

Később a település teljesen csődbe ment, a maradék helyi elvándorolt. 1962-ben viszont egy újabb fordulatot vett Bodie, ugyanis ekkor létrehozták az Állami Történelmi Parkot, ami máig fogadja az érdeklődő látogatókat.

Pyramiden – Norvégia
Image
Pyramiden, Spitzbergák, Norvégia
Fotó: Shutterstock

A ma már Norvégiához tartozó Spitzbergák egykor még Oroszországhoz tartoztak, ám a tulajdonos 1998-ban végül magára hagyta Pyramident, amit a telepesek vettek át. Mielőtt Oroszország túladott volna rajta, a város egy bányatelep volt, ennek emlékeit pedig a mai napig látni lehet.

Napjainkban ugyan bárki meglátogathatja a várost, de mivel ezek balesetveszélyesek, ezért muszáj előzetes engedélyt kérni a hatóságoktól. Az épületek berendezése egyáltalán nem változott, ezeket akár vezetett túrákon is megnézhetjük.

Craco – Olaszország
Image
Craco, Olaszország
Fotó: Shutterstock

Craco ősi szellemvárosa Olaszország déli részén, a csizma talpánál helyezkedik el. A sziklacsúcson fekvő településen egykoron minden megvolt, ami a hétköznapi élethez szükséges, ám egy 1980-ban bekövetkező földrengés miatt a lakosok teljesen magára hagyták. Craco egyébként oktatási és vallási szempontból is fontos helyszín volt, mára viszont csak a kíváncsi turisták keresik fel.

Mindenesetre a város így is csodaszép látványt ígér. Nem véletlen, hogy már több filmben – például a Passióban és A Quantum csendje című James Bond-filmben – is szerepelt.

(Forrás: The Travel)

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!