2024-04-20
8 szigorú szabály, amit a légiutas-kísérőknek kötelező betartaniuk
Köztudott, hogy a légiutas-kísérőknek szigorú szabályokat kell követnie, hogy megfeleljenek a különféle légitársaságok előírásainak. A nyelvtudás és a talpraesettség elvárt egy ilyen szakmánál, azonban akadnak szokatlan és meglepő szempontok is. Ezekből válogattunk.
A legtöbb légitársaság csak olyan tetoválásokat engedélyez, ami nem látszik az egyenruhában. A látványos piercingeket pedig tilos munka közben viselni. Bár vannak lazább cégek, ahol napjainkban már ez nem okoz gondot, ugyanakkor akadnak olyan légitársaságok is, ahol egyáltalán nem lehet tetoválása a leendő légikísérőknek.
Ez is érdekelhet: Nem udvariasságból köszöntenek a stewardessek a repülőn
Ugyan ez alapvetően magától értetődő minden munkavállalónak, a légitársaságok feszes időbeosztásakkal dolgoznak, így náluk a késéseket sokkal szigorúbban veszik.
A légiutas-kísérőt, ha nem érkezik meg az eligazításra a járat indulása előtt, vagy hazaküldik, vagy készenlétben tartják. A járat és a személyzet értelemszerűen nem várakozik a késő személyre.
A háromnál többszöri késés pedig akár az állásába is kerülhet az illetőnek.
Az egyenruha részeként az ékszerek használata korlátozott. Ez részben az egyenruhaszabványok, néha pedig biztonsági okok miatt van így. Egy visszafogott gyűrű és fülbevaló – általában gyöngy vagy gyémánt – megengedett. A lazább, bohém karkötők, nyakláncok vagy egyéb ékszerek viszont nem.
Ugyanakkor órát a személyzet minden tagjának viselnie kell, bár itt is komoly előírások vonatkoznak a méretre és a kialakításra vonatkozóan. Az órákra nem csak azért van szükség, hogy az időt ellenőrizzék, hanem az orvosi vészhelyzetekben, baleseti és repülési jelentéseknél is elengedhetetlen a pontos nyilvántartás.
De nekünk is érdemes néhány dologra odafigyelnünk: 8 udvariatlanság a repülőn, amitől a légiutas-kísérők a falra másznak
Az utaskísérők súlya is fontos szempont. Miután a személyzet tagja megkapta a speciálisan rá szabott egyenruhát, nem kaphat könnyen másikat egy esetleges súlygyarapodás miatt. Sok helyen pedig, például a Czech Airlines-nál nem vesznek fel olyan embereket, akik nem rendelkeznek megfelelő testtömeg indexszel.
A súly mellett a magasság sem mindegy. Az Emirates-nél a nőktől átlagosan a 158 és 188 közötti magasságot várják el, de az is fontos szempont, hogy az aspiránsok milyen magasságig tudnak felnyúlni.
A légiutas-kísérő a légitársaság egyenruhájának viselése közben nem dohányozhat, nem ehet és nem ihat nyilvánosan. Ezt a Közel-Keleten szigorúan betartják, ehhez hasonló kihágások miatt egy stewardess elveszítheti akár az állását is. Ugyan az európai vállalatok ilyen mértékben nem vaskalaposak, ők is rendelkeznek betartandó irányelvekkel.
Egyes légitársaságok még mindig csak egyedülállóknak kínálnak szerződéseket, főként a Közel-Keleten és Ázsiában. Ez azt jelenti, hogy a szerződés időtartama alatt a személyzet tagja nem házasodhat meg és nem vállalhat gyermeket, különben távoznia kell. Nem számít az állampolgárság, a szabályok mindenkire ugyanúgy vonatkoznak.
A szerződés részeként a személyzetnek gyakran titoktartási megállapodást kell aláírnia. Bár a közösségi médiával a szabályok egy része enyhült, néha még mindig engedélyt kell kérni a légitársaságtól.