2025-02-07
Egyre súlyosabb a helyzet Szantorinin: mire számíthatnak a nyaralók?
Rendkívüli állapotot hirdettek Szantorinin, mert a napok óta tartó enyhébb földrengéseket nemrég egy komolyabb, 5,3-as erősségű követte. A hatóságok a figyelmeztetést kiterjesztették az Égei-tenger környező szigeteire is, és egyelőre úgy tudni, hogy senki sem sérült meg. De mit jelent mindez az utazók számára?
Ahogy már mi is beszámoltunk róla, Szantorini vulkanikus szigetét az elmúlt napokban kisebb földrengések rázták meg. A szeizmikus aktivitás miatt február első napjaiban a hatóságok bezárták az iskolákat, és bár a jelenség nem ritka a vulkanikus szigeten, az elővigyázatosság sosem árt. A hét közepére ráadásul súlyosbodott is helyzet, ugyanis február 5-én az 1000 enyhébb földmozgás mellett egy 5,3-as erősségű is bekövetkezett.


A történések persze a lakók mellett a nyaralókra és az idénymunkásokra is hatással vannak: az elmúlt napokban százak hagyták el a térséget, a görög repülőterek és a hajótársaságok is megnövelték forgalmukat. Az embereknek azt tanácsolják, hogy kerüljék a nagyobb összejöveteleket, a régebbi épületeket és azokat a térségeket, ahol az esetleges sziklacsuszamlások tragikus balesetekhez vezethetnek. A szállodákat arra utasították, hogy engedjék le a medencék vizét, mivel erős földrengések során a nagymennyiségű víz destabilizálhatja az épületeket.
– szólaltatta meg Michalis Gerontakist, a Szantorini Filharmonikus Zenekar igazgatóját az Euronews.
A Fira környékén tartózkodókat arra kérik, hogy amennyiben nem muszáj ott tartózkodniuk, kerüljék Amoudi, Armeni, Korfos és Paleos Limeans kikötőit. Egy durvább erősségű rengés során az embereknek azonnal ajánlott minél távolabb menni a partoktól, de a közlekedés során is kerülni kell azokat az útvonalakat, amelyek mentén földomlások történhetnek.

Mint fentebb írtuk, Szantorinin nem ritkák a kisebb földrengések: 2011-ben például mintegy 14 hónapon keresztül érzékeltek kisebb rengéseket, ezek szerencsére komolyabb incidens nélkül zajlottak. Nem sokan tudják, de a sziget szépségét egy vulkánkitörésnek köszönheti: habár legutoljára 400 éve tört ki a Kolumbo-tűzhányó, a vulkán jelenleg is aktív.

A lemondás esetén igényelt visszatérítés elfogadása több tényezőtől is függ: a légitársaságok általában csak abban az esetben törlik a járatokat, ha az utazás veszélyessé válik. Azonban a legtöbb vállalat szabályzatában szerepel egy „rendkívüli helyzetekre” vonatkozó kitétel, amelyek felmentik a légitársaságokat a jegyárak visszafizetésétől.
Ilyen rendkívüli helyzetnek minősülnek a természeti katasztrófák, az előre nem látható történések és minden olyan incidens, ami a légitársaság irányításán kívül esik. Emiatt ha a légitársaság maga nem töröl egy járatot, szinte biztos, hogy nem fogják visszatéríteni az utasok által lemondott jegyek összegét.
Olvasd ezt is!
Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!