Százmilliók rajonganak a keleti szappanoperákért, ami Isztambul látogatószámán is meglátszik Százmilliók rajonganak a keleti szappanoperákért, ami Isztambul látogatószámán is meglátszik
Isztambul
Fotó: Ben Pipe Photography, Getty Images

2024-08-14

  • Drive
  • Úti cél
  • Százmilliók rajonganak a keleti szappanoperákért, ami Isztambul látogatószámán is meglátszik

Százmilliók rajonganak a keleti szappanoperákért, ami Isztambul látogatószámán is meglátszik

A modern sorozatoknak és filmeknek nemcsak az otthoni kikapcsolódásban van egyre nagyobb szerepük, de az látszik, hogy az utazásokban is. A Netflix romantikus sikersorozata miatt például Görögország egyik szigetén is megnőtt a látogatók száma, és úgy tűnik, hogy a török szappanoperák is legalább ennyire motiválják az utazókat – Isztambul turizmusa pedig valahol örül ennek.

A különböző online streamingszolgáltatóknak köszönhetően napjainkban már nemcsak az amerikai filmeket és sorozatokra egyszerű rátalálnunk, de az olyan országok produkcióiba is könnyebben belefuthatunk, amiket a tévében valószínűleg nem látnánk viszont. Habár török drámákkal a magyarok a hazai csatornákon is találkozhattak, a világ többi pontján az internet kétségkívül könnyített az elérhetőségen.

A török szappanoperák, drámák pedig globálisan is egyre nagyobb népszerűségre tesznek szert, amit jól bizonyít, hogy megugrott azon utazók száma is, akik egy-egy produkció miatt keresik fel Isztambult, ami 2023-ban már a világ leglátogatottabb városának számított az Euromonitor szerint. Ahogy az Euronews is beszámol róla, 2020 és 2023 között mintegy 184 százalékkal megnőtt a globális közönség igénye török drámákra, ami az élmezőnybe rakta Törökországot a TV-műsorok exportálásának tekintve.

Minden este átlépjük a 400 milliós globális nézőszámot

– nyilatkozott a lapnak Izzet Pinto, a török drámák globális exportálásával foglalkozó Global Agency vezérigazgatója.

Habár a legelső „exportsorozat” a Deli Yürek volt, a török drámák számára az igazi sikert a 2005-ös romantikus Igazgyöngy (Gümüs) hozta meg, ami főleg a Közel-Keleten aratott sikert. A balkáni területeken pedig a 2006-os romantikus dráma, a Seherezádé hódította meg, de a Szulejmán is nagy sikereket ért el.

Miért ilyen népszerűek a török szappanoperák?

Míg Törökország egyidőben Latin-Amerikából importálta a szappanoperákat, addig mára a helyzet felcserélődött. A havi 1,5 milliós nézőközönséggel rendelkező Dizilah platform megalkotója, Haley Uganadi szerint a török műsorok azért ilyen népszerűek, mert főleg a családra, barátokra és a szerelemre fókuszálnak.

„Ugyanakkor az is fontos, hogy ezek a sorozatok nagyon is családközpontúak, tehát nincsen bennük meztelenkedés, káromkodás vagy gyűlölködés”

– fejtette ki véleményét Uganadi.

A sorozatok háttérben pedig a legtöbbször gyönyörű – és gyakran történelmi – helyszíneket láthatnak a nézők, török ételeket ehetnek, és török zenét hallgatnak. Ez pedig nagyon is hozzájárul például Isztambul nemzetközi imázsához.

„A tévészektornak óriási szerepe van a turizmusban. Az, ahogy mi (a filmesek – a szerk.) megjelenítjük Isztambult, a helyi ételeket és italokat, a török zenét, az életszínvonalat és a kultúrát az sok nézőnek tetszik, akik szívesen fel is keresik a várost azért, hogy közelebb kerüljenek a sorozatokban látott hangulathoz, helyszínekhez”  

– fejtette ki a lapnak Dr. Deniz Gurgen Atalay, az isztambuli Bahcesehir Egyetem filmszakának professzora.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!