2023-09-13
Tudod, hány országban uralkodott II. Erzsébet?
A 70 évig uralkodó II. Erzsébet birodalma nemcsak az Egyesült Királyság területére terjedt ki, hanem további 15 nemzetközösségi állam vezetője és az anglikán egyház feje is volt. A Nemzetközösség királyságai közé azonban rengeteg hatalmas és érdekes állam is tartozott, és hihetetlen eseménydús uralkodás áll a királynő háta a mögött. Őfelsége a világ legnagyobb változásainak lehetett szemtanúja, uralkodása alatt 16 brit miniszterelnököt nevezett ki.
A királynő élete során 32 szuverén állam királynője volt, halálakor azonban már csak 15-é.
A Nemzetközösségi királyság fejeként (tehát uralkodó és államfő egyszerre) nem volt semmilyen politikai vagy végrehajtó hatalom a kezében a tagállamok felett, az uralkodói pozíció pusztán jelképes.
A királynőt 1952-ben koronázták meg, ekkor II. Erzsébet hét független állam uralkodója és államfője volt: az Egyesült Királyságé, Kanadáé, Ausztráliáé, Új-Zélandé, Dél-Afrikáé, Pakisztáné és Ceyloné (ma Srí Lanka). Azóta új birodalmak jöttek létre a korábbi gyarmatok függetlensége révén, egyes részek pedig időközben köztársaságokká váltak.
A Nemzetközösségi királyságok összlakossága 128 millió fő, a királynő uralkodása alatt a világ egyetlen olyan uralkodója volt, akit egyszerre több országnak is az államfőjének nevezhetett.
Halálakor II. Erzsébet az Egyesült Királyság, Kanada, Ausztrália, Új-Zéland, Antigua és Barbuda, Bahama-szigetek, Belize, Grenada, Jamaica, Pápua Új-Guinea, Saint Kitts és Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent és a Grenadine-szigetek, Salamon-szigetek, valamint Tuvalu királynője is volt – ennek a monarchiának a mindenkori uralkodója a brit uralkodó, vagyis jelenleg III. Károly.
A Nemzetközösség pedig egy másfajta nemzetközi szervezet (de benne foglaltatnak a Nemzetközösségi királyság tagjai is), amely ma 56 szuverén államot foglal magában és 1957-ben jött létre, még Brit Nemzetközösség néven. Ennek a Nemzetközösségnek a feje is II. Erzsébet volt a haláláig, de ezekben az államokban más az államfő. A Nemzetközösség feje cím nem jár semmiféle valós hatalommal, a következő országok tartoznak alá:
- Antigua és Barbuda
- Ausztrália
- Bahama-szigetek
- Banglades
- Barbados
- Belize
- Botswana
- Brunei
- Kamerun
- Kanada
- Cyprus
- Dominika
- Szváziföld
- Fidzsi-szigetek
- Gabon
- Gambia
- Ghána
- Grenada
- Guyana
- India
- Jamaica
- Kenya
- Kiribati
- Lesotho
- Malawi
- Malajzia
- Maldív-szigetek
- Málta
- Mauritius
- Mozambik
- Namíbia
- Nauru
- Új-Zéland
- Nigéria
- Pakisztán
- Pápua Új-Guinea
- Ruanda
- Saint Kitts és Nevis
- Saint Lucia
- Saint Vincent és a Grenadine-szigetek
- Samoa
- Seychelles-szigetek
- Sierra Leone
- Szingapúr
- Salamon-szigetek
- Dél-Afrika
- Srí Lanka
- Tanzánia
- Togo
- Tonga
- Trinidad és Tobago
- Tuvalu
- Uganda
- Egyesült Királyság
- Vanuatu
- Zambia
Illusztráció: Wikimedia