A Föld leghidegebb helyei, ahol rekordmínuszokat mértek A Föld leghidegebb helyei, ahol rekordmínuszokat mértek
Fotó: Cassie Matias, Unsplash.

2024-07-11

  • Drive
  • Úti cél
  • A Föld leghidegebb helyei, ahol rekordmínuszokat mértek

A Föld leghidegebb helyei, ahol rekordmínuszokat mértek

Ha eleged van a kánikulából és jelenleg a legszívesebben jéghegyek közé zárnád magad egy időre, akkor feltehetően nem vagy egyedül. A világ leghidegebb helyein még nyáron sem kell tartaunk a melegtől, sőt: az alábbi 6 úti célon ugyan a téli időszakban mérték a leghidegebb rekordhőmérsékleteket, de az év maradék részében sem kell a melegtől tartani. 

Hasonlóan a Föld legforróbb helyeihez, a világ legfagyosabb területei sem éppen ideálisak az életre. Habár a jegesmedvék, a pingvinek vagy a fókák kétségkívül jól érzik magukat ezekben a térségekben, néhány helyen rendre olyan extrém alacsony hőmérsékleteket mérnek, hogy a – gondosan felöltözött – kutatókon kívül másnak nem is engedélyezett a látogatás. Ha nem is feltétlenül tudunk elutazni bolygónk leghidegebb helyeire, távolról álmélkodhatunk azon, hogy milyen rekordhőmérsékleteket mértek errefelé.

6. Verhojanszk – Oroszország
Image
A kép csak illusztráció
Fotó: Vladimir Fedotov, Unsplash.

Az Oroszország északkeleti részén található Verhojanszk egy kisebb település, ahol általában egész évben jeges időjárásra lehet számítani. Nyaranta a hőmérséklet nem szokta meghaladni a 9 Celsius-fokot, télen viszont jóval a nulla alá megy: a legdurvább hideget 1982-ben mérték, ekkor -67,7 fokos klímában kellett túlélniük a helyieknek.  Verhojanszk érdekessége, hogy míg ez számít Ázsia egyik leghidegebb pontjának, az északi sarkkörtől északra levő területeket tekintve az egyik legmelegebb hőmérséklet is a településhez kapcsolható: a mérőműszerek ugyanis mind 2020, mind pedig 2023 júniusában 38 Celsius-fokot mutattak.

5. Klinck Kutatóállomás – Grönland
Image
A kép csak illusztráció / Nuuk, Grönland
Fotó: Ken Mathiasen, Unsplash

Grönland nem éppen a leglátogatottabb terület a Földön: az országban nyaranta is ritka, hogy a hőmérséklet megüti a 4 Celsius-fokot, nem beszélve a télről. A kutatóállomás területén ugyan minden évben mínuszokra lehet számítani, a leghidegebb hőmérsékletet még 1991-ben mérték: ekkor -69,4 fokot mutattak a hőmérők.

4. Denali-hegy – Alaszka, Egyesült Államok
Image
Denali-hegy, Alaszka, Egyesült Államok
Fotó: Bryson Beaver, Unsplash.

A korábban McKinley-hegyként ismert Denali 6000 métert is meghaladó magassága miatt a Föld egyik leghidegebb pontjának számít. Az átlaghőmérséklet itt -10 Celsius-fok körül alakul, de az itteni állomáson mért legalacsonyabb hőmérséklet ezt jóval túlszárnyalja: 1950 és 1969 között ugyanis elképesztő, -73 Celsius-fokos fagyot mértek.

3. Amundsen-Scott állomás – Antarktisz
Image
Az Amundsen-Scott állomás, Antarktisz
Fotó: Chasing Light - Photography by James Stone james-stone.com, Getty Images

Azt már a lista elején sejthettük, hogy az Antarktisz az élmezőnyben szerepel majd: a valaha mért egyik leghidegebb hőmérsékletet az Amundsen-Scott állomáson mérték. Az állomást amúgy is csak az év felében éri valamennyi napfény, a rekordalacsony hőmérsékletet érdekes módon a nyári hónapokban, pontosabban 1982. júniusában mérték – ekkor a hőmérők „kellemes” -82,8 Celsius-fokot mutattak.

2. Vostok kutatóállomás – Antarktisz

Habár már a -82,8 Celsius-fok gondolatától is kirázhat minket a hideg, a Vostok állomáson még ennél is alacsonyabb hőmérsékletet jegyeztek fel. A kutatóállomást még a szovjetek hozták létre 1957-ben, nem sokkal később, 1983-ban pedig sikerült is a valaha mért leghidegebb hőmérsékletet, azaz -89,2 Celsius-fokot dokumentálni.

1. Kelet-antarktiszi fennsík – Antarktisz
Image
A kép csak illusztráció
Fotó: Una Miller, Unsplash.

Mindezt hallva nem meglepő, hogy a hidegrekordot is az Antarktisz tartja: a 2004 és 2016 közötti műholdadatok szerint az Ausztrália nagyságú kelet-antarktiszi fennsíkon a levegő hőmérséklete a -94 Celsius-fokot is elérhette, a kutatók pedig úgy tartják, hogy amennyiben ezek az adatok helyesek, akkor a föld hőmérséklete ekkor a -98 Celsius-fokon állhatott.

(Forrás: New Scientist)

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!