2024-07-03
A Föld 8 legforróbb helye, ahol brutális hőmérsékleteket mértek
Világszerte egyre durvábbak a nyarak: Görögországban például már több halálos áldozatot is követelt a 45 Celsius-fok körüli hőmérséklet, a mekkai zarándoklat során pedig több mint ezer ember kapott hőgutát az 50 fokot is meghaladó hőmérséklet miatt. Bár ezeken a helyeken is elképesztő forróságot tapasztalhatnak az utazók, a rekordot jelenleg az alábbi 8 úti cél tartja.
A Delhitől északra található Mungeshpurt India legmelegebb pontjának tartják: 2024. május 29-én a hőmérők 52,9 Celsius-fokot mértek a térségben, ami nemcsak a városi lakásokban, de a mezőgazdasági területeken is problémákat jelent. A városokban főleg légkondicináló-berendezésekkel élik túl a lakók, míg a földeken a farmerek kénytelenek a Nap mozgásához igazítani teendőiket.
A Perzsa-öböl partjaihoz közel fekvő Ábádánba sem a hűvös idő miatt szoktak elutazni a turisták: a több mint 200 ezer fős lakosságú várost általában párás és forró időjárás jellemzi, ami 2022 augusztus 5-én 53 Celsius-fokos hőmérsékleten tetőzött. Ugyan ennél magasabbat idén még nem mértek, a hőmérséklet jelenleg is 50 Celsius-fok környékén alakul.
Az Arab-tenger északi oldalán található Turbat környékén az időjárás nem könnyíti meg a mindennapokat: a forróság mellett a környéken gyakoriak a homokviharok is, amikkel a helyieknek rendszeresen meg kell küzdeniük. 2017-ben itt mérték továbbá a legmagasabb hőmérsékletet egész Pakisztánban, ami május 28-án 53,7 Celsius-fokon tetőzött – ugyanakkor Mohendzsodáróban már idén is 52 fok feletti kánikuláról jelentettek.
A Kuvait városától északra található Mitribah meteorológiai állomáson 2016 július 21-én elképesztő, 54 Celsius-fokos hőmérsékletet mértek. A sivatagos környéken nem számítanak ritkának az 50 fokot is meghaladó forró napok, melyek miatt sokan nyaranta inkább elutaznak egy tűrhetőbb klímával rendelkező területre.
A Szahara mellett húzódó Qibili Tunézia egyik legforróbb területének számít: itt mérték 1931. július 7-én az 55 Celsius-fokos rekordhőmérsékletet is, de napjainkban is gyakoriak a 45 fokot meghaladó hőségek.
Nem véletlenül javasolják annyian, hogy a Kalifornia és Nevada határán elterülő Death Valley Nemzeti Parkot (azaz a Halál-völgy Nemzeti Parkot) inkább a téli hónapok alatt keressük fel. Ezen a sziklás, sivatagos környéken mérték ugyanis a történelem egyik legmagasabb hőmérsékletét: ha 1913. július 10-én néztünk volna a hőmérőkre, akkor azok akár 56,7 Celsius-fokot is mutathattak.
A Tripoli városától délre található El Aziziánál nem szokatlan, hogy nyaranta 40 Celsius-fok fölé megy a hőmérséklet. Az állandó napsütés és a csapadékhiány 1922-ben nagyon extrém, 58 fokos hőmérsékletet eredményezett.
A Föld legforróbb pontján, a közel 52 ezer négyzetkilométeren elterülő Dast-e Lut sivatagban el sem tudjuk képzelni, milyen meleget mértek. Míg a hőmérséklet itt már 2005-ben is meghaladta a 70 fokot, addig pár éve a kutatók már 80,8 Celsius-fokról számoltak be. Bár azt gondolnánk, hogy itt biztosan semmi nem bírja ki, a tudósoknak sikerült azonosítaniuk egy rákfélét (Phallocryptus fahimii), ami csodával határos módon képes így is túlélni.
(Forrás: The Travel)
Olvasd ezt is!
Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!