„Szerbiában mindig nehéz játszani” – így utazik profiként Vismeg Zsombor és Burián Gergely „Szerbiában mindig nehéz játszani” – így utazik profiként Vismeg Zsombor és Burián Gergely

2024-02-21

  • Drive
  • Úti cél
  • „Szerbiában mindig nehéz játszani” – így utazik profiként Vismeg Zsombor és Burián Gergely

„Szerbiában mindig nehéz játszani” – így utazik profiként Vismeg Zsombor és Burián Gergely

Ha Dohába nem is repültek ki, Vismeg Zsombor és Burián Gergely számára nem újdonság a nemzetközi szereplés, hiszen válogatott- és klubszinten is gyakran utaznak. Élsportolók révén azonban a városlátogatásokat nem ilyenkor pipálják ki, hiszen a szezon alatt az úti cél másodlagos, az első a jó eredmény. Elmesélték, mit jelent profi sportolóként úton lenni, hol izzadtak meg a legjobban és hogy melyik városba utaznának el mindenképp a nyáron.

Véget ért a 2024-es dohai úszó-világbajnokság, ahol a magyar vízilabda-válogatott felemás eredménnyel zárt: míg női pólósaink az olimpiai kvóta mellett ismét ezüstérmet szereztek, a címvédő férfi válogatott meglepetésre csak a hetedik helyen végzett.

Vismeg Zsombor és Burián Gergely ezúttal nem utazott a kerettel, de már tudják, milyen érzés egy világversenyen részt venni, hiszen a 25 éves Burián – aki a 2022-es budapesti világbajnokságon is vízbe ugrott – és a 20 éves Vismeg is ott volt a 2024-es horvát vízilabda-Európa-bajnokságon, ahol megfiatalított magyar pólósaink a bravúros negyedik helyig jutottak.

A kerethirdetéskor természetesen csalódottak voltak, de örülnek, hogy az Európa-bajnokságon megmutathatták, a magyar vízilabdának van jövője, idejük pedig még van bizonyítani.

Úton az élsportban 

Az élsport révén Vismeg és Burián az utazás egy másik formáját is megtapasztalja, hiszen a vízilabdaszezon alatt az úti cél csupán másodlagos, az első a jó eredmény.

„Ha a nemzetközi meccseket nézzük, akkor mindig egy nappal előtte, reggel vagy délelőtt szoktunk kiutazni. A városnézésre általában nincs lehetőség, mert nagyon szűk az az idő, amit külföldön töltünk ilyenkor. Délben megérkezel, szállás, ebéd, kis pihenés; az utazás után már este edzés, taktikai megbeszélés és pihenő. Egy kicsit vontatott, mert szerencsére sok nemzetközi meccset játszottam, és rengeteg helyre tudtam eljutni, de városnézésre alig van időnk”

– mesélte a Vasas SC-ben játszó Burián, aki szabadidejében azért igyekszik pótolni.

Vismeg a Szolnoki Dózsa játékosaként az idei szezonban már nem játszik nemzetközi meccseket, de Magyarországon belül még így is sokat utaznak a csapattal. A 3-4 órás buszos túrák megviselik, de próbálja az időt hasznosan eltölteni, azaz a mérkőzésre készülni.

Buriánhoz hasonlóan, a külföldi utak sem a városnézésről szólnak:

„Ha szerencsénk van, és van holtidő, a legtöbb csapat szervez valamilyen közös kávézást, és megpróbálunk kicsit tájékozódni, hogy hol is vagyunk – a legtöbbször viszont csak a hotelt és az uszodát látjuk az adott városból. De nem is ez az elsődleges cél, hanem hogy megnyerjük a meccset abban a városban, ahová megyünk”

– mondta Vismeg.

A légkört azért megtapasztalják 

A legtöbb turista a látványosságok mellett az adott város hangulatát is igyekszik magába szippantani, amit már az élsportolók is megtapasztalnak, még ha egészen más formában is. Burián és Vismeg is túl van pár „rázós” külföldi klub- és válogatott szereplésen, ahol – érthető okokból – nem a legbefogadóbb légkör várta őket.

Burián két olyan eseményt tud felidézni, ahol a megszokottnál is nehezebb volt játszania idegenben. Az egyik a 2022-es spliti Európa-bajnoki döntő, ahol a horvát válogatott mellett tízezer horvát szurkolóval is meg kellett küzdenie a magyar válogatottnak a Spaladium Arenában.

„Külföldön ez volt a legkeményebb élményem, korábban nem találkoztam ennyi szurkolóval egy vízilabda-mérkőzésen. Ijesztő volt, de mellette hatalmas dopping is, hogy egy Európa-bajnoki döntőt tízezer ember előtt játszhatunk – még ha nem is nekünk szurkoltak. A medencében nem hallottuk egymást, hiába voltunk 3 méterre egymástól, nem tudtuk, mi a figura, mert akkora hangzavar volt."

Burián az „olaszos hangulatot” is megismerte, ha nem is úgy, ahogy szerette volna: még az OSC Újbuda színeiben 2020-ban a világ egyik legjobb csapata, a Pro Recco ellen játszottak, akik akkoriban hat éve nem kaptak ki hazai pályán. A kétezer olasz szurkolóval megtöltött Piscine Monte Bianco mobilarénában végül 12-9-re megnyerték a meccset, de az olasz szurkolók nem könnyítették meg a dolgukat:

„Veronában játszottunk egy gyönyörű, új uszodában, a felhúzott mobillátó miatt pedig kétezer ember volt kint, akik nyilvánvalóan az olaszoknak szurkoltak. Ott sem hallottunk semmit, de különleges élmény volt, hiszen lőttem két gólt, és történelmet írtunk, hogy hat év után megvertük a BL-ben a Reccót. "

– emlékezett vissza veronai élményeire.

Fotó: Pixsell/MB Media/Getty Images

Hasonlóan Magyarországhoz, a volt jugoszláv tagállamokban is népszerű sport a vízilabda, amit pólósaink rendre átélnek.

Szerbiában mindig nehéz játszani'

– ahogy Vismeg fogalmaz.

Fotó: Profimédia

A 2024-es Európa-bajnokságon át is élhette, milyen valamelyik déli szomszédunknál vendégeskedni egy felnőtt világversenyen: egyik legpikánsabb élménye Horvátországból származik, ráadásul Szerbia ellen a negyeddöntőből, ahol a fiatal magyar válogatott ötméteresek után bejutott az elődöntőbe.

„Nem kellemes ekkora hangzavarban játszani, a szurkolók nyomták neki ezerrel, de pozitív hatással volt ránk, mert teljes extázisba került az egész csapat. Kemény volt, de nagyon szívesen tekintek vissza arra a meccsre."

Fotó: Profimédia

Fotó: Profimédia

Irány Párizs? 

Párizs a legtöbb utazó bakancslistáján szerepel, de Vismeg és Burián már a nyáron meglátogatná a francia fővárost: a cél az olimpia, amiről egyikük sem tett le.

„Természetesen nem mondok le az olimpiáról, egy sportolónak soha nem szabad lemondania semmiről. A következő félévet a klubban ugyanolyan jól szeretném lehozni, mint mondjuk az őszi teljesítményemet, vagy még annál is jobban. Az elsődleges cél az olimpia, de hosszabb távon is gondolkodok, ezért lépcsőről lépcsőre szeretnék haladni. Bízom benne, hogy a munka, amit beleteszek évek óta, később megtérül"

– tűzte ki ambícióit Burián.

Vismeg nem is számított rá, hogy Dohába repüljön, még ha csalódott is volt, de 20 évesen úgy gondolja, sok ideje lesz még bizonyítani, hogy tud válogatott szinten vizilabdázni.

„A célom, hogy stabilabb tagja legyek a válogatottnak, de ehhez még sokat kell dolgoznom"

– mondta Vismeg, aki ebben minden segítséget megkap rutinosabb társaitól, akik igyekeznek a magyar vízilabda utánpótlását is csiszolni az edzések és a meccsek alatt. A versenynek végsősoron mindenki örül, Vismeg és Burián szerint is szerencsés helyzetben van a magyar vízilabda, hiszen a megfiatalított Európa-bajnoki keret bebizonyította:

van kikből meríteni.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!