Sorra pusztulnak a magyar fenyők – ez áll a háttérben Sorra pusztulnak a magyar fenyők – ez áll a háttérben
Fotó: Brigitte Tohm, Unsplash.

2024-08-28

  • Drive
  • Belföld
  • Sorra pusztulnak a magyar fenyők – ez áll a háttérben

Sorra pusztulnak a magyar fenyők – ez áll a háttérben

Az elmúlt években egyre többször tapasztalható a jelenség, miszerint azok a fenyőfák, amelyek már több évtized óta biztosítanak árnyékot a magyar kertekben, egyszer csak elhalnak vagy lassan pusztulásnak indulnak. Ez persze a klímaváltozásra is visszavezethető, de számos más ok is áll a szokatlan történés hátterében.

A kertekkel rendelkező magyarok észrevehettek egy aggasztó jelenséget: országszerte egyre több fenyőfát kell kivágni. Az egyik legfontosabb oka ennek a klímaváltozás: itthon is évről évre folyamatosan emelkedik a átlaghőmérséklet, az ezzel járó szárazság viszont nem tesz jót az amúgy hűvös és nedves éghajlatot kedvelő fenyőknek. A talaj víztartalmának csökkenése ráadásul a gyökérzetükre sincsen jó hatással, hiszen elegendő víz nélkül a fák kiszáradhatnak, végső soron pedig el is pusztulhatnak.

Továbbá a klímaváltozással járó szélsőséges hőmérsékleti ingadozások – így például a hirtelen fagyok és felmelegedések – is ártanak a fenyőfáknak, amelyek alapjáraton is nehezen viselik az ilyen változásokat. Rájuk nézve a legártalmasabbnak a téli nyugalmi időszak előtt vagy közvetlenül utána tapasztalható ingadozások számítanak. Ugyanígy kedvezőtlen számukra a szén-dioxidban vagy kén-dioxidban dús levegő, tehát a városias környezetben nehezen boldogulnak.

Image
Fotó: Sergey Lapunin, Unsplash.

Szintén gondot jelentenek a kártevők és a felbukkanó betegségek. A fenyőfák egyik fő ellensége az invazív fenyőrontó fonálféreg, amely akadályozza vagy egyenesen meggátolja a fa víz- és tápanyagfelvételét. A fertőzés sajnos nagyon gyorsan tud terjedni, így akár pár hónapon belül is le tudja dönteni az adott fát a lábáról. Egy másik problémás kártevőnek számít a fenyőszú, ami befúrja magát a fa kérge alá, lepetézik, lárvái pedig táplálkozásuk révén roncsolják a fa szállítószöveteit. A Magyarországon is egyre gyakrabban fellelhető fenyőszú különösen veszélyes az elgyengült fákra nézve.

A paraziták mellett a gombás fertőzések is megnehezítik a fenyőfák életét: a nedves, rossz vízelvezetésű talajt kedvelő peronoszpórafélék családjába tartozó gombák például a gyökereket támadják meg, és idővel elrothasztják azokat, aminek hatására a fák nem tudnak elegendő vízhez és tápanyaghoz jutni.

Image
Fotó: Yohan Marion, Unsplash

Mindemellett arra is érdemes figyelnünk, hogy megfelelő talajba ültessük a fákat. A fenyők általában a savas, jó vízelvezetésű talajt kedvelik, így ha például túlzottan kötött, mészben gazdag talajba ületjük őket, akkor nem fognak tudni megfelelően fejlődni, és kitetté vállnak a betegségekre és kártevőkre. Ugyanígy megpecsételhetjük a fák sorsát akkor, ha túl mélyen ültetjük be őket, hiszen ilyen esetben a fák nem tudnak megfelelően lélegezni, ami a gyökerek elhalásához vezethet.

A fenyőknek amúgy is bőséges vízre van szükségük, amely igény a forró időszakban csak nő. Arra viszont figyeljünk, hogy ne öntözzük túl őket, hiszen tocsogó vízben állva a gyökerük könnyen elrothadhatnak.

 (Forrás: Sokszínű Vidék)

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!