Költési rekord: jó évük van a szalakótáknak Költési rekord: jó évük van a szalakótáknak
Szalakóták (Coracias garrulus)
Fotó: Educational Images, Getty Images

2024-08-15

  • Drive
  • Belföld
  • Költési rekord: jó évük van a szalakótáknak

Költési rekord: jó évük van a szalakótáknak

A Körös-Maros Nemzeti Park területén igazi rekordokat mértek idén: a kékes-narancssárgás színben pompázó szalakótapárok száma szinte minden tájegységen nőtt, ráadásul volt olyan fészekalj, ahol a szakemberek egyszerre tíz fiókát találtak.

A Körös-Maros Nemzeti Parkban szinte mindenhol gyarapodott a szalakótaállomány: a Makói Tájegységen az eddig valaha mért legmagasabb költésszámot jegyezték fel, a szalakóták száma a 70 párt is átlépte. Mint közleményükben írják, javarészük továbbra is a kihelyezett mesterséges odúkban költ, de a természetes odúk mellett is egyre többen döntenek.

A szalakóták többnyire dűlőutak menti fasorokban, régi tanyák öreg fáinak üregeiben fészkelnek, ám egyre gyakrabban lehet találkozni velük a védett területeken kívül is.

A legsűrűbben még most is a Békés vármegye délkeleti csücskében található Csanádi pusztákon fordulnak elő, de a Maros-ártér gyepein és a Szegedhez közeli deszki gyepek térségében is megemelkedett létszámuk a tavalyi évhez képest. A fiókák zöme ráadásul már július első napjaiban teljesen tollas volt, egy marék odúból pedig már ki is repültek – néhány helyen persze azért még nem teljesen „öltöztek fel” a fiókák.

Image
Fotó: Sharath G, Pexels

Az állománynövekedés talán a Szarvas és Szentes között található Cserebökényben volt a leglátványosabb, ahol a szalakóták 178 kihelyezett odúban, valamint további négy, vércséknek kihelyezett odúban kezdtek költésbe.

Mint mondják, az odúk legtöbbjében 4-5 fiókát találtak, de kilenc helyen hatfiókás, egy-egy odúban pedig 7, 8 és 10 fiókás fészekaljra bukkantak.

 Ezen felül a kardoskúti Fehér-tónál 90 pár kezdett költésbe, a dévaványai-ecsegi pusztákon 80 mesterséges odút foglaltak el a szalakóták. Kis-Sárréten ebben az évben 49 pár költését regisztrálták, a Kígyósi-pusztán pedig a tavalyi hatvanhoz képest öttel több, összesen 65 pár nevelt fiókákat. A nemzeti park munkatársai a természetes odúkat egyelőre még nem tudták teljesen felmérni, eddig 23 odút vagy revírt sikerült feltérképezniük, így ezekről a területekről később tudnak csak beszámolni.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!