2025-03-12
Hamarosan már nem a Kékes lesz Magyarország legmagasabb csúcsa
Magyarország domborzata elég változatos, de az is tény, hogy a magas hegyekből a szomszédjainknak jóval több jutott. Hazánk legmagasabb pontjának a Kékes számít, amelyről mindenkinek azt tanították az iskolában, hogy 1014 méteres. A hegység viszont a geológiai folyamatok miatt évente több centimétert emelkedik, így könnyen lehet, hogy a jövőben már nem a Kékes lesz a magyar rekorder.
A Bükk-hegység érdekessége nemcsak mesebeli településeiben és természeti értékeiben rejlik, hanem geológiájában is. Azt azonban kevesen tudják róla, hogy 310-330 millió éves „élete” során számos változáson ment keresztül mire elnyerte ma ismert képét.
A becslések szerint abban az esetben, ha ez a tendencia folytatódik, nagyjából 4200-ra a Szilvási-kő lesz Magyarország legmagasabb pontja. A jelenség az alpi hegységképződés hatásainak következménye, ami folyamatosan formálja a Bükk vidékét. Természetesen ezek a változások az emberi szemnek láthatatlanok, de hosszú távon mégis átalakíthatják Magyarország domborzatát – magyarázza a Sokszínű Vidék a Lelépő írása alapján.

A Bükki-fennsík éves légszennyezettsége továbbá átlagosan sem haladja meg az 1-2 százalékot, így nem is véletlen, hogy hazánk tüdejeként szoktak rá hivatkozni. A térségben ráadásul számos barlang is rejtőzik, például az őskori leleteiről híres Istállós-kői-barlang. Persze magasság szempontjából is kiemelkedik, hiszen 30-nál is több olyan csúccsal büszkélkedhet, amelynek magassága meghaladja a 900 métert – ez azt jelenti, hogy Magyarország 100 legmagasabb csúcsa közül 59 itt található.
Olvasd ezt is!
Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!