2024-08-23
Ezért találkozunk több siklóval a Balaton-parti városokban
Bár a legtöbb állatra – érthető módon – negatív hatással van az emberi tevékenység, szerencsére akadnak olyan élőlények, amelyek képesek alkalmazkodni a megváltoztatott környezeti tényezőkhöz. Ilyenek például a hazákban is jelen lévő siklók, amelyeket nemrégiben tanulmányoztak a kutatók, és meglepő eredményekre bukkantak.
A hüllők világszerte megszenvedik a környezet- és éghajlatváltozást, ennek okán a a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (BLKI) kutatói a Balaton partján, a mesterséges tóparti élőhelyek hatását vizsgálták a kockás siklókra nézve – számol be az eredményekről a Hun-Ren.

Mészáros Boglárka, a BLKI kutatója elmondta: tanulmányukban azt elemezték, milyen hatással van a kockás siklók (Natrix tessellata) Balaton-parti egyedsűrűségére az intenzív városiasodás és az ember mint zavaró tényező. A kutatás során a kockás siklók előfordulását figyelték a tó mesterséges partszakaszain, és összefüggéseket kerestek a városiasodás különböző aspektusaival táj- és lokális szinten.
A magyar tengernél összesen 25 helyszínen, egyenként 250 méter hosszú területeken, kikötőknél és sétányokon vizsgálták a kígyók egyedszámát. A tanulmányból kiderült, hogy a városi területek mérete, a főutak közelsége és a mesterséges kőszórás területe miatt több a kockás sikló a Balaton-parti helyeken.
Egy másik kutatásuk viszont arra mutatott rá, hogy minél nagyobb egy tóparti kikötő, annál rosszabb kondícióval bírnak az ott élő egyedek. A nagyobb kikötőkben sokkal több hajó és turista van, ami fokozza szennyezést és az állatok nyugalmát. A városias környezet tehát negatívan is hat egyedfejlődésükre és kondíciójukra.
Olvasd ezt is!
Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!