Fontos változás lép életbe hamarosan az európai reptereken Fontos változás lép életbe hamarosan az európai reptereken
Fotó: Daniel Schludi, Unsplash.

2024-09-02

  • Drive
  • Check-in
  • Fontos változás lép életbe hamarosan az európai reptereken

Fontos változás lép életbe hamarosan az európai reptereken

Az Európai Bizottság hivatalosan is megerősített az Európai Unió új be- és kiléptetési rendszerének (EES) indulási időpontját. Már eddig is lehetett tudni, hogy az EU tervezi az útleveleket kiváltó rendszer bevezetését, most viszont már biztos, hogy november elejétől biometrikus módszerekkel fogják azonosítani a schengeni övezeten kívülről érkező utasokat a repülőtereken.

Ugyan már korábban is hallhattunk az unió azon tervéről, mely szerint a schengeni térség valamennyi repülőterén az útlevél helyett biometrikus módon – tehát például ujjlenyomatokkal és arcfelismerő-programmal – azonosítanák az schengeni térségen kívülről érkező utasokat, nemrég viszont az Európai Bizottság hivatalosan is megerősítette az új, Entry/Exit System (EES) kezdő dátumát.

Eszerint 2024. november 10-től az európai repülőtereken érvénybe lép az újfajta rendszer.
Image
Fotó: Collab Media, Unsplash.

„A tagállamokkal, önökkel és az érintett felekkel való hosszas egyezkedést követően úgy döntöttem, hogy a repülőterekre vonatkozó be- és kiléptető rendszer november 10-én lép működésbe. A Bizottság határozathozásához különböző jogi lépések szükségesek, de büszkén jelenthetem ma be, hogy sikerült kitűznünk a napot”

– jelentette be Ylva Johansson, az Európai Bizottság belügyi biztosa, aki ezzel együtt azt is megerősítette, hogy az illetékes hatóságok jelenleg az utolsó teszteket végzik.

Az EES érvénybe lépése Johansson szerint évente mintegy 700 millió Európába utazó turistát érintene, továbbá kiemelte, a rendszernek köszönhetően nagyjából 450 millió európai lakos érezheti majd biztonságban magát.

Mi ez az EES?
Image
Fotó: Shutterstock

Az Entry/Exit System (EES) egy automatizált számítógépes rendszer, ami regisztrálni fogja az EU területére érkező utazókat attól függetlenül, hogy jogosultak-e a vízummentes beutazásra vagy sem. A rendszer helyettesíteni fogja az útlevélpecsételést, és olyan adatokat fog rögzíteni, mint például az utasok neve, irataik típusa, illetve biometrikus adatai (ujjlenyomat, fénykép).

Ezen felül a rendszer a be- és kiutazások pontos dátumát, valamint ezeknek helyét is begyűjti. Ugyanígy, a megtagadott beutazási kérelmek is számon lesznek tartva.

Az EES legfőbb célja, hogy korszerűsítse a határigazgatást, megelőzze az illegális migrációt, megakadályozza a bűnözők közlekedését és megvédje az európai polgárokat. A rendszer továbbá segíteni fog a megengedett tartózkodási időn túllépők, illetve a hamis okmányokkal bejutni próbálók azonosításában is – hívja fel rá a figyelmet a Schengen News.

Image
Fotó: Shutterstock

A novemberi startolást követően a külföldi utazóknak regisztrálniuk kell majd a rendszerbe, akiknek adatait egy biztonságos adatbázisban, három évig fogják tárolni – tehát a be- és kiutazóknak nem kell majd minden alkalommal elvégezni a regisztrációt. A kötelezettség – Ciprus és Írország kivételével – a schengeni országokra is vonatkozik majd, így például például Izlandra, Liechtensteinbe, Norvégiába és Svájcba is csak ilyen módon érkezhetnek külföldiek.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!