20 százalékkal olcsóbban vezethetsz le Horvátországba, ha figyelsz egy dologra 20 százalékkal olcsóbban vezethetsz le Horvátországba, ha figyelsz egy dologra
Fotó: Tom Wheatley, Unsplash.

2024-06-22

  • Drive
  • Drive-tipp
  • 20 százalékkal olcsóbban vezethetsz le Horvátországba, ha figyelsz egy dologra

20 százalékkal olcsóbban vezethetsz le Horvátországba, ha figyelsz egy dologra

Horvátország közelsége miatt már régóta népszerű úti cél a magyarok körében, akik közül sokan autóval vágnak neki az adriai nyaralásnak. A gyorsabb lejutás érdekében viszont ajánlatos beszereznünk egy ENC készüléket, ami a Pénzcentrum felmérése szerint nemcsak a vezetési időn, de a költségeken is csökkent.

A nyár berobbanásával egyre több hirdetésben találkozhatunk az úgynevezett ENC készülékekkel: a bérlést javasló reklámok szerint egy ilyen kütyüvel egyszerűbben és olcsóbban tudunk közlekedni. Az ENC készülékeket elsősorban azért hozták létre, hogy az utazók kikerülhessék a beléptetőkapuknál történő várakozást, és ne egyesével kelljen kifizetni az adott autópálya, útszakasz díjait.

Ezeket az elektronikus berendezéseket Varazdin (Varasd) és Sveta Helena (Szentilona) fizetőkapuinál, illetve a forgalmasabb benzinkutakon is megvásárolhatunk.

A készülékek pedig nem rendszámhoz vannak kötve, hanem az előzetesen megadott járműkategóriákhoz – emiatt azonos kategóriájú járművekhez is lehet használni, ám értelemszerűen egyszerre csak egy autó veheti igénybe a vele járó kedvezményeket. Az ENC-ket meg is vásárolhatjuk, de ki is bérelhetjük az erre specializálódott cégektől.

Image
Fotó: Sidharth Bhatia, Unsplash.
Mennyiért tudunk ilyet bérelni?

Az ENC-k bérlése sok más termékhez hasonlóan szolgáltatónként változik, és persze a bérlés időtartama is befolyásolja a végösszeget. A Magyarországon bérelhető készülékek esetében az alábbi tételekkel kell számolnunk:

  • az egy napra vonatkozó bérleti díj általában 300-500 forint között mozog. Egy egyhetes nyaralást nézve ez összesen 200-3500 forintnyi kiadást jelent.
  • a készülékek használatáért körülbelül 10-20 ezer forintnak megfelelő letéti díjat is szoktak kérni, melynek összegét természetesen visszakaphatjuk akkor, ha használat után sértetlen állapotban visszaszolgáltatjuk az eszközt.  
  • az ENC kártyák úgy működnek, hogy feltölthetünk rájuk annyi pénzt, amennyit kívánunk. A kütyüt úgy kapjuk kézhez, hogy már rajta van egy előre meghatározott összeg (például 10-20 ezer forint), amit az autópálya-díjak megfizetésére használhatunk fel.
  • néhány szolgáltató emellett kezelési költséget is felszámláz, melynek összege pár száz forinttól pár ezerig terjedhet.

Példának okáért a Pénzcentrum kiszámolta, hogy mennyibe kerülhet minden akkor, ha Magyarországból Splitbe utazunk egy hétre. A legmagasabb összegekkel számolva 7 napra a bérlésért 3500, a letéti díjért pedig 20 ezer forintot, tehát összesen 23 500 forintot kell kiadnunk. Az autópályák használatáért a magyar határtól (Letenye) Zágrábig nagyjából 5,8 eurót (nagyjából 2300 forintot) kell fizetnünk, míg a Zágrábtól Splitig tartó szakasz 24 euróba (nagyjából 9500 forintba) kerül.

Tehát az autópályadíjakért 29,8 eurót (nagyjából 11800 forintot) szükséges kifizetnünk – az ENC készülékekkel viszont jelentős, általában 21,74 százalékos kedvezményt kaphatunk ebből. Ez annyit jelent, hogy az eszköz miatt költségeink 23,3 euróra, azaz körülbelül 9200 forintra csökkennek. Ezt kettővel megszorozva az vezetést 23 600 forint helyett 18 400 forintból is meg tudjuk úszni – ami több mint 20 százaléknyi kedvezményt jelent.

A teljes végösszeg így 18 400 forintnyi autópályadíjból, valamint legfeljebb 23 500 forintnyi bérlési költségből áll össze, ami együttesen 41 900 forintnyi kiadást jelent – ebből persze 20 ezer forintot vissza fogunk kapni akkor, ha visszaszolgáltatjuk a készüléket.
Split környékén van még minek örülni: Viszlát dugók: átadták az Adria forgalomcsökkentő autóútját
Image
Fotó: Shutterstock
Óvatosan vezessünk!

Ahogy már korábbi cikkünkben megírtuk, idén érdemes különösen nagy figyelmet fordítanunk a közlekedési szabályok betartására, ugyanis 2024 januárjától kezdve a horvát hatóságok országszerte 1700 új kamerát szereltek fel – ezek pedig nemcsak a sebességünket mérik, de azt is nézik, hogy telefonozunk-e, vagy hogy bekötöttük-e a biztonsági övet.

Amennyiben pedig megszegjük a biztonságos közlekedés szabályait, akkor akár egy 300 eurós (közel 120 ezer forintos) büntetés is várhat ránk. Kisebb sebességtúllépésért egyébként 30 eurós (körülbelül 12 ezer forintos), telefonozásért pedig 100 eurós (közel 40 ezer forintos) összegre számíthatunk – a 300 eurós büntetés jelentős sebességtúllépésért jár.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!