Több mint 20 millió forint üti a markát annak, aki segít ötletelni a svájci hatóságoknak Több mint 20 millió forint üti a markát annak, aki segít ötletelni a svájci hatóságoknak
Thuni-tó, Svájc
Fotó: Anthony Gomez, Unsplash

2024-08-26

  • Drive
  • Drive-tipp
  • Több mint 20 millió forint üti a markát annak, aki segít ötletelni a svájci hatóságoknak

Több mint 20 millió forint üti a markát annak, aki segít ötletelni a svájci hatóságoknak

Kreatív kampányt indítottak a svájci hatóságok, melynek keretében összesen 50 ezer svájci frankot (20,8 millió forint) ígérnek azoknak, akik hatékony és környezetbarát megoldást találnak arra, hogyan lehetne kiszedni az ország tavaiba süllyedt lőszereket. A projektet az állam védelmi beszerzésekért felelős hivatala (Armasuisse) hirdette meg, közleményük szerint a felajánlott összegen 3 embernek kell majd osztoznia.

Érdekes pályázatot indítottak el a svájci hatóságok augusztus közepén: mintegy 20 millió forintnak megfelelő svájci frankot nyerhet az a három személy, akik egy hatékony és környezetbarát megoldással rukkolnak elő arra vonatkozóan, hogy miként lehetne eltávolítani az évtizedek óta a svájci tavakban pihenő lőszereket.

A különböző hibás, elavult vagy éppen felesleges lőszereket még 1918 és 1964 között süllyesztették el az ország tavaiban, így például a Thuni-, a Brienzi- és a Vierwaldstätti-tóban.
Image
Brienzi-tó, Svájc
Fotó: Anthony Gomez, Unsplash

Az Armasuisse tájékoztatásából az derül ki, hogy ezek nagyjából 150-220 méterrel a vízfelszín alatt találhatók, a folyamatot pedig megnehezítik a rossz látási viszonyok, a robbanásveszély, az áramlatok, valamint a lőszerek állapota és mérete is – némelyik katonai eszköz súlya ugyanis az 50 kilogrammot is meghaladhatja. Továbbá az is problémát jelent, hogy egyes alkatrészek nem mágneses rézből, sárgarézből vagy alumíniumból készültek, emiatt pedig helyzetük meghatározása is kissé bonyolult.

A Swissinfo értesülése szerint a világháborút követően körülbelül 12 ezer tonnányi lőszert dobhattak a katonák a vizekbe azért, hogy – az akkori ismeretekhez képest – biztonságos módon tudjanak megszabadulni a hibás vagy felesleges fegyverektől. Abban az időben ugyanis úgy vélték, hogy a víz mind a potenciális kémiai vegyületektől, mind pedig a lehetséges robbanások hatásától meg tudja védeni a környékbelieket.

Nem csak lőszerek rejlenek az alpesi tavak mélyén: Közel 100 év után kiemelik az „Alpok Titanicját”

Az elmúlt években azonban egyre nagyobb aggodalom övezte ezeket a lőszereket, ugyanis azt feltételezik, hogy a vízben pihenő fegyverekből olyan anyagok szivárognak ki, melyek károsítják a vizet és ennélfogva a környező talajt is.

Egy 2005-ös kockázatértékelés során a szakértők arra jutottak, hogy az akkoriban rendelkezésükre álló módszerek mindegyike súlyosan károsítaná a tó ökoszisztémáját – éppen ezért írták most ki a versenyt, melyben a szakmabeliek, tudósok és az ipari képviselők mellett bárki javaslatát szívesen fogadják, aki elő tud állni egy hatékony és környezetbarát megoldással.

A versenyre 2025. február 6-ig lehet beküldeni az ötleteket, a tervek szerint pedig az 50 ezer svájci frankon osztozó három nyertest várhatóan jövő áprilisban hirdetik majd ki.

A lehetőség részleteiről ezen, ezen és ezen a linken tudunk tájékozódni. A tájékoztatás szerint nem biztos, hogy azonnal alkalmazni is fogják a díjazott megoldásokat, de azok mindenképpen alapul szolgálhatnak majd a további kutatásokban.

(Forrás: CNN)

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!