2024-06-20
Hivatalos: a világ legdrágább városai 2024-ben
Sokan azért döntenek a költözés mellett, mert egy olcsóbb területen szeretnének új életbe kezdeni, de vannak olyanok is, akik új munkájuk miatt bevállalják, hogy egy drágább városban folytatják tovább mindennapjaikat. De hol találjuk azokat a városokat, ahol az átlagnál jóval drágább a megélhetés?
Ma már egyre gyakoribb, hogy a munkavállalók nem a saját országukban, hanem külföldön próbálnak szerencsét: míg egyes helyeken hosszú vízummal és alacsony árakkal kedveznek a távmunkásoknak, más – egyébként népszerű üdülőterületen – helyen csak most tették lehetővé az utazók számára a hosszabb tartózkodást.
Az biztos, hogy a megélhetési költség az egyik legfontosabb faktornak számít a költözés során, tudja ezt a pénzügyi területen tevékenykedő Mercer is: a cég rendszeresen végez kutatásokat annak érdekében, hogy tájékoztatni tudja a multinacionális vállalatokat arról, hogy miként tudják a legjobban segíteni a külföldre költöző munkavállalóikat – mutatja be a vállalatot a Time Out.
Legfrissebb elemzésük során 200 szempont alapján állítottak össze egy listát a világ legdrágább városairól. Ezek közé tartozott például a tömegközlekedés, az ételek, a ruházati cikkek és a szórakozási lehetőségek ára, de a lakhatási költségeket, valamint az infláció mértékét is figyelembe vették éves kutatásuk során.
Ezek alapján a legdrágább városnak Hongkong számít, ami mellesleg ötödik éve áll a Mercer ranglistájának élén. A második helyre Szingapúr került, majd rögtön négy svájci város következik.
- Hongkong
- Szingapúr
- Zürich, Svájc
- Genf, Svájc
- Bázel, Svájc
- Bern, Svájc
- New York, Egyesült Államok
- London, Egyesült Királyság
- Nassau, Bahama-szigetek
- Los Angeles, Egyesült Államok
A felmérés során azt is megnézték, hogy a megélhetés költségei mennyire vannak összhangban a magas életminőséggel. Ezek alapján a városokat négy kategóriába sorolták be, melyek a következők:
1. Alacsony megélhetési költségek és alacsony életminőség – ide tartozik például Isztambul (Törökország), Mumbai (India), Bangkok (Thaiföld), Doha (Katar), Kairó (Egyiptom), Belgrád (Szerbia) és Bukarest (Románia) is.
2. Alacsony megélhetési költségek, de magas életminőség – ebbe a kategóriába tartozik Ljubljana (Szlovénia), Kuala Lumpur (Malajzia), Santiago (Chile), Zágráb (Horvátország), Varsó (Lengyelország) és Budapest (Magyarország) is.
3. Magas megélhetési költségek és magas életminőség – ide tartozik a fenti listán szereplő városokon kívül Koppenhága (Dánia), Riga (Lettország), Bécs (Ausztria), Berlin (Németország), Lisszabon (Portugália), Prága (Csehország), Róma (Olaszország) és a skandináv országok fővárosai is.
4. Magas megélhetési költségek, de alacsony életminőség – ebbe a nem szerencsés kategóriába tartozik Tel Aviv (Izrael), Sanghaj (Kína), Rijád (Szaúd-Arábia), Peking (Kína) és Mexikóváros (Mexikó) is.
Olvasd ezt is!
Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!