Pár trükk, hogy biztosan ne repedjen szét a karácsonyi bejglid Pár trükk, hogy biztosan ne repedjen szét a karácsonyi bejglid
Fotó: Shutterstock

2024-12-13

  • Drive
  • Gasztro
  • Pár trükk, hogy biztosan ne repedjen szét a karácsonyi bejglid

Pár trükk, hogy biztosan ne repedjen szét a karácsonyi bejglid

Elkerülnénk a bejglisütés leggyakoribb problémáját? Néhány egyszerű, de hatékony praktikával garantáltan repedésmentes lesz az ünnepi sütemény, és mindenki csak ámul majd a végeredményen az ünnepi asztalnál.

Legyen szó mákos, diós vagy gesztenyés bejgliről, az elkészítése két fő lépésre oszlik: a tészta és a töltelék elkészítésére. Mivel a tészta kelési idejével is számolni kell, a bejgli elkészítése legalább 2-3 órát vesz igénybe, mire frissen az asztalra kerül. Annál pedig nincs is bosszantóbb, mint amikor a rengeteg befektetett idő és energia után repedezett vagy száraz sütemény kerül ki a sütőből – pedig mindez könnyedén elkerülhető néhány alapvető szabály betartásával.

Első alapszabály, hogy egy bejgli esetében a tészta és a töltelék mennyiségének egyensúlyban kell lennie.

Olyannyira fontos ez, hogy jogilag nem is nevezhető bejglinek az a sütemény, amelyben a töltelék kevesebb, mint a tészta. (Emiatt találkozhatunk gyakran a boltok polcain „tekerccsel” a mákos vagy diós bejglik helyett.) Sokan ezt már ott elrontják, hogy nem tartják be a receptben javasolt tésztaméretet – ha ugyanis ezt túl nagyra nyújtjuk, a töltelék vékonyabb lesz, ami szinte biztosan repedést okoz majd a sütés közben.

A töltelék elkészítése talán a legnagyobb kihívás, hiszen egyszerre kell szaftosnak és megfelelően száraznak lennie. Ha viszont túlságosan az utóbbi felé húz, a bejgli élvezhetetlen lesz, ha viszont túl nedves, a sütés közben keletkező gőz szétnyomja a tésztát.

Ezért a tapasztalt cukrászok cukorszirupban melegítik át a mákot vagy a diót, majd addig főzik a tölteléket, amíg éppen megfelelően száraz nem lesz. A szirup szaftossá teszi a belevalót, miközben elegendően száraz marad ahhoz, hogy a tészta magas hőfokon is bírja a strapát.

Végül egy újabb lényeges lépés: a szúrás. A bejglit sűrűn és mélyen meg kell szurkálni, hogy a keletkező gőz szabadon távozhasson, és ne repessze meg a tésztát. Ehhez a legjobb, ha egy rendkívül vékony eszközt, például fogpiszkálót vagy hurkapálcát használunk.
Baj esetén is van megoldás

Ha probléma adódik, akkor se csüggedjünk. Amint kivesszük a sütőből, még forrón tekerjük bele egy konyharuhába, és óvatosan, de alaposan nyomkodjuk össze a tésztát. Ezután csomagoljuk alufóliába, és hagyjuk abban teljesen kihűlni – ha ez megtörténik, a repedéseknek nyomát sem látjuk majd.

Forrás: ÉVA Magazin

 

 

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!