És te tudod, melyik a világ legnagyobb repülő madara? És te tudod, melyik a világ legnagyobb repülő madara?
Fotó: Shutterstock

2024-10-18

  • Drive
  • Outdoor
  • És te tudod, melyik a világ legnagyobb repülő madara?

És te tudod, melyik a világ legnagyobb repülő madara?

A világ leggyorsabb madara akár egy Forma-1-es autó sebességével is felveszi a versenyt, de mire képes a levegőben a világ legnagyobb repülő szárnyasa?

A világ legnagyobb madarára gondolva elsőre olyan fajok juthatnak eszünkbe, mint a strucc vagy a királypingvin, melyek valóban tekintélyes méretűek, ám tömegük miatt nem tudnak a magasba emelkedni. A darufélék családjába (Gruidae) 15 faj tartozik – ezek a madarak már elképesztő távolságot képesek megtenni, emellett pedig kifejezetten magasra is nőnek.

A legmagasabbra nőtt, repülni is képes madár az Antigoné-daru, mely magassága eléri a 1,8 métert, szárnyfesztávolsága pedig akár 2,5 méter is lehet.

Populációjuk nagy része az indiai szubkontinensen, Délkelet-Ázsiában és Ausztrália északi részén található. Természetes élőhelyük főként síkságok és mocsarak. Elsősorban rovarokkal, halakkal, növényekkel, magvakkal táplálkoznak. Tömegük 5 és 12 kg között mozog, a hím példányok általában nagyobbak, mint a nőstények. Méretük ellenére az Antigoné-daruk igen gyorsak, akár a 72 km/órás sebességet is elérhetik – írja az IFL Science

Image
Fotó: Shutterstock

Rendkívül igényes madarakról van szó, ugyanis rengeteg időt fordítanak tollazatuk fésülgetésére. Párzási időszakban a hímek bonyolult tánccal és trombitáló hangokkal csalogatják magukhoz a nőstényeket. Erőteljes hangjuknak köszönhetően énekük több kilométer távolságra is elhallatszik. Rendszerint elég tágas, 1,83 méter átmérőjű fészket építenek. Egy nőstény évente átlagosan 1-2 tojást rak, a kikelt fiókákat pedig a hímmel közösen nevelik.

A kihalással fenyegetett fajok vörös listáján (IUCN – Természetvédelmi Szövetség) a sebezhető kategóriába esnek, mivel egyre jobban kiszorulnak természetes élőhelyükről a területet érintő agrikulturális fejlesztések, valamint a fertőzések és megbetegedések miatt. K. S. Gopi Sundar, az IUCN egyik vezetője szerint az Antigoné-daruk nagyon ügyesek abban, hogy kikerüljék az elektromos kerítéseket, sőt, az idősebb példányok még csemetéiknek is megtanítják, hogy elkerüljék azokat a területeket, ahol áramkerítés van a közelben.

Különleges érzékkel tudnak lavírozni az áramkerítések mentén. Az idősebb daruk megtanítják a csemetéknek, hogy pontosan milyen irányba mozogjanak, hogy elkerüljék az elektromos kerítés drótjait.

– mondta. Szakemberek jelenleg is óriási erőfeszítéseket tesznek a faj védelmének érdekében, főleg a szaporodási területeiken.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!