2024-09-12
5 grammot se nyom Magyarország legapróbb madara
Hazánk szerencsére gazdag növény-és állatvilággal rendelkezik: a legnagyobb rovarunkról már írtunk, és azt is tudjuk, hogy a világ legidősebb fekete gólyája is nálunk szokott megpihenni, most pedig jöjjön egy rendkívül aranyos, ám annál inkább kisebb állat; a tavaszi és őszi hónapokban nálunk tanyázó sárgafejű királyka.
Sokszor alig éri el az 5 grammos súlyt Magyarország legkisebb madara, a barátságos és közvetlen sárgafejű királyka (Regulus regulus). A tollas a tüzesfejű királykával (Regulus ignicapilla) egyetemben tartja a rekordot, és főleg március-áprilisban, illetve szeptember-októberben figyelhető meg nagyobb számban.
A királykák rövid távú vonulók, de ha úgy van kedvük, akkor még télire is itt maradnak. Rovarokkal táplálkoznak, az áttelelő példányok pedig ilyenkor főleg pókokat és rovarmaradványokat fogyasztanak. A magok nem férnek bele a diétába, hiszen finom és apró csőrük nem alkalmas a magok felcsipegetésére, megtörésére.
Kedvencük a lucfenyő, így elterjedési területük is főként a lucosok vonalát követi. A síkságokat annyira nem csípik, de ritka esetben az alföldi vidékeken is látták már költeni. Évente rendszerint két fészekaljat nevel fel, ám mivel első költése általában elhúzódik, ezért a tojó már a fiókák egyhetes korától kezdve nekilát új fészkének építésébe.
A második költés során már a hím is bekapcsolódik az utódok nevelésébe; ilyenkor ők gondozzák az első fészekalj fiókáit. Egyszerre a legtöbbjük 7-11 tojást rak, amiket a tojó mindig egymaga költ ki.
(Forrás: Sokszínű Vidék)
Olvasd ezt is!
Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!