40 év után szabadjára engedték a Dél-afrikai Köztársaság legutolsó állatkerti elefántját 40 év után szabadjára engedték a Dél-afrikai Köztársaság legutolsó állatkerti elefántját
A kép csak illusztráció
Fotó: AJ Robbie, Unsplash.

2024-08-26

  • Drive
  • Outdoor
  • 40 év után szabadjára engedték a Dél-afrikai Köztársaság legutolsó állatkerti elefántját

40 év után szabadjára engedték a Dél-afrikai Köztársaság legutolsó állatkerti elefántját

Négy évtizednyi fogság után idén visszaengedték a vadonba a Dél-afrikai Köztársaság legutolsó állatkerti elefántját, Charliet. Az állatot még kétévesen, 1984-ben fogták el a zimbabwei Hwange Nemzeti Parkban, majd cirkuszba szállították, ahol különböző trükkökkel szórakoztatta a látogatókat. Az állat végül a kétezres évek elején került a Dél-afrikai Köztársaság nemzeti állatkertjébe, ahonnan az állatvédők nyomására idén végleg kiszabadult.

Idén nyáron az állatvédők nyomására, illetve egészségügyi okokból visszaengedték a természetbe a jelenleg 42 éves, nehéz sorsú elefántot, Charliet. Az EMS Foundation vadon élő állatokért küzdő szervezet a napokban jelentette be, hogy négyórányi utazást követően Charlie hivatalosan is megérkezett a Limpopo tartományban található Shambala magánrezervátumba. A szervezet közleményében leírja, az eseményt több évnyi küzdelem előzte meg, melyben nagy segítség volt a Pro Elephant Network tudományos kutatása, ami egyértelműen kimutatta, hogy az elefántok szenvednek az állatkertekben. 

Charlie mögött meglehetősen nehéz évek állnak: a cirkuszi karrierjét követően az állatkertben négy társának halálát kellett megtapasztalnia, beleértve ebbe saját borját  – utóbbi sajnos még az egy hónapos kort sem élte meg. Az illetékesek 2019-ben kezdtek el igazán aggódni, ugyanis az elefánt a szorongás tipikus jeleit kezdte el mutatni, ami egyébként nem ritka a fogságban tartott állatok esetében. Ekkor a Dél-afrikai Köztársaság biodiverzitásért felelős intézete – amely az állatkertet is üzemeli – tagadta, hogy bármi baj lenne az állattal. Szerintük Charlie a cirkuszban töltött évei alatt tanulta meg ezt a viselkedést, amit még évek leteltével sem tudott elfelejteni.

Mindenesetre az állatvédő szervezetek mellett Barbara Creecy korábbi természetvédelmi miniszter és Narend Singh miniszterhelyettes támogatásának köszönhetően az EMS-nek sikerült elérnie, hogy mindenki belássa: Charlienak szabadságra van szüksége.

Az elefánt új otthona egy 10 ezer hektáros rezervátum, ami arról is híres, hogy segít a fogságban tartott állatok rehabilitációjában és természetes élőhelyükbe való integrálásban. A Shambala rezervátumban jelenleg is több elefánt él, így Charlie nem lesz magányos.

Az álmunk az, hogy Charlie a saját tempójában megtanuljon elefántként viselkedni és élni, amire valójában született. Hamarosan találkozhat a többi elefánttal, és reméljük, hogy könnyen beilleszkedik majd a Shambala közösségébe

– írta az EMS Foundation.

Az erdélyi mackóknak is jól alakult az élete: Gyümölcsfákkal „jutalmazták” az erdélyi medvéket

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!