6 állat, ami akár már 2025-ben kihalhat 6 állat, ami akár már 2025-ben kihalhat
Vietnámi antilop
Fotó: Shutterstock

2024-11-09

6 állat, ami akár már 2025-ben kihalhat

A klímaváltozás a tengerparti szigetországok mellett az állatvilágot is veszélyezteti. Szerencsére számos nemzeti park és rezervátum igyekezik megvédeni a kihalófélben lévő állatokat, ám néhány faj helyzete ennek ellenére sem túl fényes – de mely állatok vannak a legjobban kitéve a kihalás veszélyének?

Amuri leopárd

Az amuri leopárdok elsősorban Kelet-Kína és Észak-Oroszország területén érzik jól magukat, számuk viszont az elmúlt években rohamosan lecsökkent. A legrosszabb helyzetben a hetvenes években voltak, amikor mindössze 30 példány járta a világot – ez a szám mára ugyan nagyjából 100-110-re nőtt, de a beltenyészet, a területvesztés és az orvvadászat is ront az esélyeiken. Egy leopárd egyébként maximum 21 évet él.

Kaliforniai disznódelfin

A tengeri állatok közül a kaliforniai disznódelfineket – vagy más néven vaquitákat – fenyegeti a legjobban a kihalás, ugyanis világszerte csupán 10 egyed úszkál a vizekben. A Kaliforniai-öbölben élő állatokra a legnagyobb fenyegetést a kopoltyúhálók jelentik, amiket a halászok elsősorban a szintén veszélyeztetett totoaba nevű halak illegális befogására használnak. Mivel a disznódelfinek nagyjából akkorák, mint a totoabák, gyakran beleakadnak a csapdákba – a legrosszabb, hogy az illegális halászatot nehezen lehet megakadályozni, ezért sajnos nagyon is valós eshetőség, hogy a kaliforniai disznódelfinek 2025-re kihalnak.

Szumátrai orrszarvú

A szumátrai orrszarvú a rinocéroszok legveszélyezettebb fajának számítanak, helyzetüket pedig különösen megnehezíti, hogy kizárólag Szumátrában és Indonézia egyes területein élnek. Az állatok egyébként a legagresszívabb orrszarvúk közé tartoznak, éppen ezért gyakori, hogy emberi találkozás esetén „kénytelenek” lelőni őket. További fenyegetést jelent a fajra élőhelyük csökkenése, az orvvadászat és a párválasztás – utóbbi azért, mert a szumátrai rinocéroszok általában kis csoportokban élnek a dzsungelekben. Jelenleg mindösszesen 30 példányról van tudomásunk.

Cross-folyami gorilla

Az angolul „Cross River Gorilla” néven ismert gorillafaj helyzete sem túl fényes, hiszen jelenleg az egész világon nagyjából 200-300 példány létezik belőle. A legritkább gorillafajhoz tartozó állatok az afrikai Kongó-medence területén érzik otthon magukat, ám mivel jellemzően kis csoportokban élnek, ezért a párválasztás és így a szaporodás is problémás. A környező állatvédők egyébként mindent megtesznek azért, hogy segítsék fennmaradásukat, hiszen amennyiben kiszúrnak egy vadon élő példányt, sok esetben a Takamanda Nemzeti Parkba és a Kagwene Gorillarezervátumba szállítják őket. Hasonlóan más fajokhoz, ezeket a gorillákat is leginkább élőhelyük csökkenése, valamint az orvvadászat veszélyezteti.

Közönséges cserepesteknős

A klímaváltozás a közönséges cserepesteknősökre is óriási veszélyt jelent, hiszen ezek a folyamatok jelentősen pusztítják az állatok fő táplálékforrásának számító korallokat. Ugyan a teknősök egyedszáma jelenleg nagyjából nyolcezerre tehető, különleges páncéljuk miatt az elmúlt években rengetegszer vadásztak rájuk. Emellett élőhelyük is folyamatosan csökken, illetve tojásaikat gyakran eszik meg más állatok.

Vietnámi antilop

A vietnámi antilopokat a világ egyik legritkább emlősfajaként tartják számon, és bár pontos egyedszámuk nem ismert, a legtöbb becslés szerint napjainkban kevesebb mint 750 lehet belőlük. Érdekesség, hogy az állatot nem olyan rég, 1992-ben fedezték fel, ám mivel jellemzően az erdők mélyén élnek, ezért nagyon nehéz felbecsülni tényleges állományukat. Éppen ezért a legnagyobb veszélyt rájuk nézve a deforesztáció, azaz az erdők méretének rohamos pusztulása jelenti – emeli ki a The Travel.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!