Ismeretlen szigetet rögzített a NASA a Kaszpi-tengeren, de hamar nyoma veszett Ismeretlen szigetet rögzített a NASA a Kaszpi-tengeren, de hamar nyoma veszett
Sziget a Kaszpi-tengeren
Fotó: NASA, Unsplash

2025-03-03

  • Drive
  • Outdoor
  • Ismeretlen szigetet rögzített a NASA a Kaszpi-tengeren, de hamar nyoma veszett

Ismeretlen szigetet rögzített a NASA a Kaszpi-tengeren, de hamar nyoma veszett

Habár a Karacsáj-tó egy horrorsztoriba is beleillene, azt valószínűleg kevesen gondolták volna, hogy a Kaszpi-tenger lehet a környező országok egyik legkísértetiesebb helye. Pedig 2023-ban egy egészen rejtélyes jelenség történt területén, a NASA műholdjai ugyanis egy szigetre lettek figyelmesek felszínén – a probléma csak annyi volt, hogy később már csak a hűlt helyét találták.

2023-ban a NASA műholdjai egy példátlan jelenetre lettek figyelmesek. A Kaszpi-tengerből január végén látszólag kitört egy iszapvulkán, ami egy kisebb szigetet alakított ki rajta, csakhogy a földdarab hirtelen el is tűnt a felszínről. A szellemszigetet Azerbajdzsán partjaitól nem messze rögzítették az eszközök január 30-a és február 4-e között, a kutatóknak pedig ezek segítségével sikerült többé-kevésbé nyomon követni mozgását.

Tudni kell, hogy a Kaszpi-tenger vidéke tele van szénhidrogénnel, ami nemcsak az olajkitermelésnek kedvez, de olykor különös természeti formációk kialakulásához is vezethet. A mélyben levő nyomás ugyanis esetenként iszapvulkán-kitöréseket okoz, amelyeknek elnevezése bár első hallásra aggodalomra adhat okot, a valóságban többnyire ártalmatlan, sokak szerint az egészségre kifejezetten pozitív hatású jelenségről van szó.

Image
A szellemsziget 2022 novemberében, 2023 februárjában és 2024 decemberében.
Fotó: NASA Earth Observatory
Ugyanakkor a tenger alatti vulkánkitörésekhez hasonlóan az iszapkitörés is szigetek kialakulását eredményezheti – pontosan ilyen történt a Kaszpi-tengerben elterülő Kumani Bank vulkánnal.
Image
A Kumani Bank
Fotó: NASA Earth Observatory

Azerbajdzsánban az iszapkitörések egyébként elég gyakoriak, hiszen az ország mentén megközelítőleg 300 ilyen vulkán működik, amelyek jellemzően idővel el is tűnnek. A tenger vize és hullámai ugyanis örökké kitartóan dolgoznak, munkájuk pedig folyamatosan koptatja a kialakult iszapos szigeteket.

Ugyan a fent említett szigetet sem lehet kicsinek mondani, a Kumani Bank egyszer már egy jóval nagyobb földdarabot is létrehozott: 1950-ben a robbanás után egy 700 méter hosszú és nagyjából 6 méter magas szellemsziget emelkedett ki a vízből. Külön érdekesség, hogy a jelenséget a Marson is megfigyelték, ahol a szénhidrogén helyett más gázok okozták a kúpok kialakulását.

(Források: The Travel, NASA Earth Observatory)

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!