2024-12-14
Karácsony Barcelonában? Erre az 5 furcsa dologra számíthatsz!
Ugyan Barcelona idén a turisták ellen tiltakozó helyiek, illetve az Airbnb kitiltása miatt került a figyelem középpontjába, a legtöbb utazó a nyári hónapok alatt keresi fel a nagyvárost. Ha mi viszont az ünnepi időszakban néznénk meg magunknak, akkor van néhány dolog, amivel érdemes számolni.
Az első és talán leginkább meglepő dolog, amivel a karácsonyi időszakban találkozhatunk, azok a boltok kirakatában leskelődő kakiló figurák. Bár nekünk talán kissé meghökkentők lehetnek, a bábuknak Katalóniában nagy hagyománya van: a spanyolok a szerencse és a termékenység szimbólumaiként tekintenek a caganer néven ismert figurákra. Ugyan a szuvenírboltokban egész évben láthatjuk őket, igazán csak az ünnepi időszakban „kelnek életre”: a karácsonyi vásárok bódéjaiban például biztosan sokféle öltözékben és sokféle szereplőt megtestesítő formában kínálják az apróságokat.
Ahogy sétálgatunk az adventi vásárok standjai között, biztosan feltűnik majd nekünk néhány piros orrot viselő rönk. A Tio de Nadal néven ismert farönköt a helyiek minden évben a karácsonyfa alá helyezik. A kakiló figurák után szabadon: a hagyomány szerint a gyerekek ilyenkor „megetetik" és betakargatják a piros orrú rönköt azért, hogy melegen tartsák karácsony napjáig, amikor is eljön az ideje, hogy Tio betartsa az alku rá eső részét, és „megajándékozza" a gyerekeket a gondoskodásért.
Barcelonában az ünnepi időszakban előkerülnek a „karácsonyi torrók”: a nugátszeleteket általában mézből és mandulából készítik el, év vége felé viszont különböző, a karácsonyi ízvilágot megidéző változatokkal is találkozhatunk. A főételek közül mindenképpen próbáljuk ki a húsos-tésztás escudella levest vagy a katalán stílusú cannellonit (olasz töltött tésztás édesség) a canelones-t.
Más európai országokhoz hasonlóan Barcelona sem ünnepel karácsonyi vásárok nélkül: a városban több helyszínre is kitelepültek a bódék, így például a Sagrada Família vagy a barcelonai katedrális elé – utóbbi vásárt (Fira de Santa Llúcia) például 1786 óta rendezik meg. A Gaudí alkotása előtt elterülő Fira de Nadal persze nemcsak helyi finomságokkal és kézműves termékekkel várja a látogatókat, de többek között jégpályával, körhintával és óriáskerékkel is.
Azt gondolnánk, hogy a szilveszterrel Barcelonában is véget ér az ünneplés, ám az időszak itt bőven átlóg januárba. Január hatodikán érkezik el ugyanis a Háromkirályok ünnepe (Vízkereszt), de a spanyolok már egy nappal ezelőtt, január ötödikén belekezdenek a mulatozásba. Az esemény során a Napkeleti Bölcsek minden városban egy színes és zenés parádé keretében járják az utcákat, a napot pedig egy tűzijáték koronázza meg.
Ha szerencsénk van a cukorkadobálásból sem maradunk ki, de a helyi pékségekben is rengeteg finomságra lelhetünk: kóstoljuk meg a marcipános Tortell de Reis-t (királyok tortáját), amibe rendre elrejtenek egy kis játékot – persze nem tudjuk, melyik szeletben rejtőzik az ajándék, ha viszont a miénkben, akkor a hagyomány szerint egy napra királyokká válunk a társaságunkban. Ugyanakkor nem biztos, hogy ilyen szerencsések leszünk: a cukrászok egy másik dolgot, egy babszemet is elrejtenek a tortában, ha pedig ezt találjuk meg, akkor mi fogjuk fizetni a következő év tortáját.
(Forrás: Lonely Planet)
Olvasd ezt is!
Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!