2025-02-23
Ne felejts el oxigénpalackot csomagolni, ha ebbe a fővárosba utazol
Az országok fővárosai általában könnyen megközelíthető, központi helyen magasodnak. Egy kicsit más a helyzet Bolívia fővárosával, La Pazzal, ugyanis a világ legmagasabban fekvő fővárosa mintegy 3650 méteres magasságban, az Andok hegyvonulatai között helyezkedik el, ami egy kicsit megnehezíti a közlekedést.
A Bolívia nyugati részén fekvő La Paznak meglepően sok érdekessége van.
Egyrészt ezt tartják a világ legmagasabban fekvő fővárosának, ugyanakkor a titulusba bele lehet kötni, hiszen hivatalosan nem La Paz az ország fővárosa, hanem Sucre. Utóbbiban található például az alkotmánybíróság és a legfelsőbb bíróság is, azonban a kormány és a parlamenti is La Pazban működik, ezért ezt tartják az ország „de facto” fővárosának.

Nem is beszélve El Alto külvárosáról, ami még ennél is magasabban, mintegy 4150 méteren terül el. Ezt a világ legmagasabban fekvő és legnagyobb kötélpályás közlekedési rendszere, a Mi Teleférico köti össze La Pazzal. A magasság miatt a helyiek szervezete egyébként valamennyire másképpen is működik, mint az átlagemberé: az itt élők teste több vörösvértestet termel azért, hogy kompenzálja az alacsonyabb oxigénszintet, ezzel elkerülve a hegyi betegség kialakulását.

A fővárost még a 16. század középén alapította egy Alonso de Mendoza nevű spanyol konkvisztádor, aminek pikantériája, hogy később (1809) itt tört ki a legelső jelentős dél-amerikai felkelés Spanyolország ellen. La Paz végül 1825-ben nyerte el függetlenségét Simón Bolívar és Antonio José de Sucre vezetésével – nem is véletlen, hogy a másik fővárost Sucrénak hívják.

A 60 kilométer hosszú, védőkorlátok nélküli szakasz az Andok hegyvonulatain vezet át és La Paz települését köti össze Coroicóval, a becslések szerint pedig évente legalább 200-an veszítik a hajtűkanyarokban életüket. Az épített örökségek közül kiemelkedik az elnöki palota (Palacio Quemado) és La Paz katedrális, valamint a San Francisco Bazilika – utóbbi igazi különlegességnek számít, ami ötvözi a spanyol és az őslakos építészetet.
Olvasd ezt is!
Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!