Nem mindennapi látványt nyújtanak a világ legfurcsább helyre épített városai Nem mindennapi látványt nyújtanak a világ legfurcsább helyre épített városai
Rocamadour
Fotó: Martyn Ferry, Getty Images

2024-08-31

  • Drive
  • Úti cél
  • Nem mindennapi látványt nyújtanak a világ legfurcsább helyre épített városai

Nem mindennapi látványt nyújtanak a világ legfurcsább helyre épített városai

Földünk tele van hangulatos falukkal és impozáns nagyvárosokkal, közülük néhányat pedig szokatlan elhelyezkedésük és látványos környezetük tesz igazán különlegessé. A föld alatti közösségektől kezdve a sivatag közepén lévő oázisig, mutatunk öt helyet, amihez foghatóval valószínűleg még nem találkoztunk.

Yanjin – Kína

Sokak által a világ legszűkebb városának tartott Yanjin Kína déli részén, a Nanxi folyó partján található. A várost nemcsak az alatta csobogó folyó, de a környező meredek hegyvonulatok is különlegessé teszik: Yanjin egésze ugyanis egy szűk szurdokvölgyben foglal helyet, az épületeket pedig ennek megfelelően alakították ki. A város legszélesebb pontján körülbelül 300 méternyi távolság van a két oldala között, míg legkeskenyebb részén mindösszesen 30 méter választja el a széleket. A városon összesen egyetlen főút fut végig, azért pedig, hogy megvédjék a házakat az áradásoktól, minden épület betonoszlopokra húztak fel. Távoli elhelyezkedése miatt napjainkban sem könnyű megközelíteni Yanjint, a legközelebbi repülőtérrel Kunming városa rendelkezik.

Coober Pedy – Ausztrália
Image
Coober Pedy, Ausztrália
Fotó: Shutterstock

Az ausztráliai sivatagok közepén elhelyezkedő Coober Pedy nem a kellemes, nyaranta 52 Celsius-fokot is elérő klímájáról híres – többek között ezért döntöttek úgy a helyiek egykor, hogy a települést a föld alá süllyesztik. Habár már korábban is tévedtek errefelé emberek, Coober Pedy története igazán csak 1915 után indult be, amikor is három férfi járta a környéket azzal a céllal, hogy aranyat találjanak. Aranyat végül ugyan nem sikerült hazavinniük, ám miközben vizet kerestek, néhány apróbb, és egy jókora opáldarabot fedeztek fel a homokba süllyedve – egy évvel később pedig ki is tört az opálláz. Coober Pedy azóta is a világ egyik legnagyobb opálbányájának számít, a nagyjából 3500 fős lakosság java része pedig ezekben a föld alatti vájatokban él.

Matmáta – Tunézia

Nem csak Ausztráliában léteznek érdekes föld alatti települések: Tunézia déli részén található például Matmáta települése, mely egy sor földbe süllyesztett házból áll. A kör alakú gödrökben mintegy 700 barlanglakás rejtőzik, melyeket hasonlóan Coober Pedyhez, azért alakítottak itt ki, hogy védelmet biztosítsanak az időjárás viszontagságaitól.  

Rocamadour – Franciaország

Franciaország déli részén, Bordeaux-tól keletre terül el Rocamadour középkori települése, melynek házait egy mély szurdok szikláiba építették bele. A „háromemeletes” városban mindösszesen egyetlen utca kanyarog végig, legjellegzetesebb látnivalójának pedig Szent Amadour 233 fokos lépcsősora, illetve a tetején található templomok és kápolnák számítanak – de szintén érdemes felkeresni a helyi Notre Dame-ot és a Fekete Madonna szobrát is. A legenda szerint a város védőszentje, Szent Amadour egykor szemtanúja volt Szent Péter és Szent Pál halálának Rómában, majd ezt követően utazott Rocamadourba, ahol élete végéig remeteként élt. Ennélfogva érthető, hogy a város a mai napig fontos zarándokhelyszín.

Külön érdekesség az a sziklába ragadt kard, melyet az Artúr királyhoz köthető Excalibur francia változatának tartanak. Úgy tartják, hogy a Durandal-kardot még 1300 évvel ezelőtt vágták bele a sziklafalba, és kardról szóló eposzok szerint ennek mágikus ereje volt. Idén nyáron viszont rejtélyes módon eltűnt ez a kard a helyéről, a feltételezések szerint valaki ellophatta.

Huacachina – Peru

Perut a legtöbben az Andok lenyűgöző vonulatairól, illetve a Machu Picchuról ismerik. Ugyanakkor az országban van egy másik nagyon érdekes település is, mégpedig az Atacama-sivatag közepét díszítő Huacachina. A Limától pár órára található város egy kisebb oázis köré épült fel, az itt található vízről pedig úgy vélik, hogy gyógyhatású. Mára Huacachina szinte hihetetlen elhelyezkedése miatt egy kedvelt turisztikai célponttá nőtte ki magát, a vízisportokon kívül pedig népszerű tevékenység a homokszörfözés is.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!