Ilyenről még nem hallottál: jogosítványt kérnek Japánban a bőröndökhöz Ilyenről még nem hallottál: jogosítványt kérnek Japánban a bőröndökhöz
Fotó: Anadolu, Getty Images

2024-07-31

  • Drive
  • Úti cél
  • Ilyenről még nem hallottál: jogosítványt kérnek Japánban a bőröndökhöz

Ilyenről még nem hallottál: jogosítványt kérnek Japánban a bőröndökhöz

Furcsa turistákat érintő szabályok ide vagy oda, Európában általánosságban nem éri túl nagy meglepetés az utazókat. Azonban ha a kontinensen kívülre utazunk, akkor könnyen belefuthatunk olyan szabályokba, amelyek létezéséről valószínűleg nem is tudtunk. Japánban például könnyen bajba keveredhetünk, ha úgy döntünk, hogy jogosítvány nélkül furikázunk az országban népszerű elektromos bőröndök hátán.

Itthon még feltehetően nem találkoztunk azokkal az elektromos, vezethető bőröndökkel, amelyek Japánban igencsak népszerűek. Míg a helyiek többnyire tisztában vannak az előírásokkal, addig a kedvező jen-árfolyam hatására az országba özönlő turisták már jóval tájékozatlanabbak. Emiatt most két japán repülőtéren (Chubu nemzetközi repülőtér, Kansai nemzetközi repülőtér) is arra kérik az utasokat, hogy ne üljenek be a motorizált járműveknek számító elektromos bőröndök „kormánya” mögé.

Image
Fotó: UCG, Getty Images

Japánban ugyanis ezek az eszközök hivatalosan olyan „motorizált járműveknek számítanak, melyeket kizárólag megfelelő biztonsági felszereléssel és jogosítvánnyal lehet vezetni”. A közelmúltban pedig több turista is pórul járt azért, mert ilyen bőröndök hátán utazott a járdákon: az első bírósági eset egy Oszakában tanuló kínai nőt érintett, aki jogosítvány nélkül robogott végig a városban, de az Independent tudósítása szerint egy tudatlan indonéziai fiú is kiszúrta a hatóságok szemét hasonló okok miatt.

Ezek a háromkerekű bőröndöket egyébként lítium-ionos akkumulátorok hajtják, és hasonlóan néznek ki, mint egyes rollerek. Mindemellett a járműveket a törvény úgy kezeli, mint a mopedeket, így még jogosítvánnyal sem lehet velük túllépni a 13 km/órás sebességet.

A törvényre éppen ezért nemcsak a repülőterek, de a hatóságok is igyekeznek felhívni a figyelmet: a rendőrök például felszólították a helyi kereskedőket, hogy vásárlás előtt mindenképpen tájékoztassák a vevőket a használatukhoz szükséges jogi követelményekről.

A tömegturizmus Japánban is egyre nagyobb gondokat okoz: Dróthálót húznak a Fudzsi elé, hogy ne fotózkodjanak annyit a turisták

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!